Skočiť na hlavný obsah
PR
15.05.2022

Počet študentov Trnavskej univerzity rastie. Tento úspech nás mimoriadne teší

trnavská univerzita (foto Barbora Likavská)

Vysoké školy dnes bojujú o každého študenta a pretekajú sa, aby sa ten-ktorý uchádzač prihlásil práve k nim. Niektoré musia čeliť poklesu počtu študentov. Na túto tému sme nedávno dostali otázku z regionálnej televízie, ktorá doslovne znela: „Zaznamenali ste na vašej univerzite každoročný pokles študentov? Ak áno, koľko približne? Ak áno, čo to podľa vás spôsobilo?“

Počet študentov je stabilizovaný, dokonca začal rásť

Odpoveď pre médiá znie: Nie, nezaznamenali sme pokles, ale, naopak, nárast študentov, čo nás mimoriadne teší!

Trnavská univerzita v posledných šiestich rokoch má stabilný a vyrovnaný počet študentov. Priemerný počet študentov v rokoch 2016-2021 na Trnavskej univerzite bol 4 857 vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia. V súčasnosti (najaktuálnejší údaj k 31.10.2021) u nás študuje 5 202 študentov, čo je najvyšší počet od roku 2016 a súčasne je to 7% viac oproti priemeru.

Nehovoriac o tom, že v sledovanom období oproti najnižšiemu počtu študentov (rok 2018) sa naša univerzita rozrástla o 644 poslucháčov viac (čo je viac ako o 14%). Sú to výborné výsledky, za ktorými stojí výnimočná kvalita vzdelávania, vedy a výskumu na Trnavskej univerzite, tvrdá a poctivá práca, no predovšetkým silné tradície akademického života v Trnave.

Sme historicky trvalo kvalitná univerzita, ktorej korene siahajú až do roku 1635. Trnavskú univerzitu sme obnovili pred tromi desaťročiami v roku 1992 – staviame na pevných humanitných základoch, vznikli sme ako prvá slobodná univerzita na Slovensku po páde komunizmu, nezávislí na akejkoľvek ideológii. Sme dieťaťom Novembra 1989.

Navyše ponúkame bohatý študentský život a inšpirovaní jezuitmi aj celostný rozvoj osobnosti. Myslíme si, že to všetko prispieva k nášmu stabilnému počtu študentov, ktorí si nás vyberajú. Všetko sa to deje v situácii, keď demograficky nie sú veľké počty stredoškolákov, takže sme primerane hrdí, že mladých stále oslovujeme a že prichádzajú na Trnavskú univerzitu na „malý Cambridge“.

počet študentov trnavská univerzita

Najstaršia univerzita: Rastieme aj počas pandémie  

Iná mediálna otázka znela: „Pociťujete pokles študentov spôsobený pandémiou?“

Pandémia nás postihla ako ostatné vysoké školy, to znamená, že výučba sa prispôsobila platným právnym predpisom a epidemiologickým opatreniam. Ale nepocítili sme pokles študentov, práve naopak, v roku 2020, teda v období, ktorý bol začiatkom pandémie na Slovensku a výrazne nás všetkých zasiahol, u nás študovalo najviac študentov od roku 2016. Bolo ich spolu až 5 097, toto číslo opäť narástlo v ďalšom roku 2021.

Naša Trnavská univerzita si prísne stráži kritériá kvality, nie sme univerzitou, ktorej ide o kvantitu a ktorá dáva diplom každému. Potvrdzujú to hlboké korene Universitas Tyrnaviensis i tridsať rokov našich skúseností v moderných časoch, aj to, že naši študenti i absolventi sú spokojní so štúdiom u nás. Sami to potvrdzujú v ankete, kde podľa posledných výsledkov až 94% absolventov po dvoch rokoch je spokojných s výberom vysokej školy – konkrétne s výberom Trnavskej univerzity.

trnavská univerzita (foto Barbora Likavská)

Malý Cambridge: Ako motivujeme stredoškolákov

Najlepší spôsob, ako motivovať stredoškolákov, je poskytnúť im rodinnú atmosféru, super študentský život a kvalitné vzdelanie, čo všetko u nás na Trnavskej univerzite nájdu. Vieme však, že za uchádzačmi treba aj prísť a ukázať im, že sme tu pre nich, preto intenzívne komunikujeme na webe a sociálnych sieťach, organizujeme Dni otvorených dverí, zúčastňujeme sa veľtrhov, občas sa pripomenieme aj inzerciou či reklamou. Nech sa naše dobré meno šíri celým vesmírom

Najlepšie meno nám robia naši šikovní študenti a rovnako úspešní absolventi, ktorí pôsobia na školách, v zdravotníctve, v sociálnej oblasti, na súdoch, v advokátskych kanceláriách, ale aj umení, kultúre. Sú psychológmi, archeológmi, právnikmi, zdravotnými sestrami, teológmi, sociálnymi pracovníkmi, politológmi, kurátormi... Sme humanitne a spoločenskovedne orientovaná univerzita a pozývame k nám všetkých, ktorým je blízka ľudskosť.

trnavská univerzita (foto Barbora Likavská)

Výber TRUNI nikdy neľutujem!

Štúdium na Trnavskej univerzite je inšpiratívne a prináša mnoho poznatkov, ktoré sú vždy doplnené praxou. Učitelia chodia do škôl, zdravotníci do nemocníc alebo laboratórií, právnici na praktické stáže, archeológovia do terénu, umelci na exkurzie – možností praktického vyžitia je neúrekom a v prepájaní praxe a teórie budeme na Trnavskej univerzite ďalej pokračovať. Ako povedala naša absolventka Ivana Trokšiarová, ktorá bola aj predsedníčkou Študentskej rady: výber Trnavskej univerzity nikdy neoľutovala. Rovnako sme presvedčení, že rozhodnutie sa pre „malý Cambridge“ – pre Trnavskú univerzitu – neoľutujú ani naši noví študenti, na ktorých sa už tešíme v novom akademickom roku 2022/2023. Len si nesmú zabudnúť podať prihlášku :-)

 

Pôvodne vyšlo 14. februára 2022.

Aktualizované 15. mája 2022.

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.