Skočiť na hlavný obsah
Ivana Trokšiarová
01.05.2022

Ako som začínala na Trnavskej univerzite

Výber Trnavskej univerzity som nikdy neoľutovala, práve naopak. Na TRUNI som nastúpila pred 7 rokmi a teraz, už dva roky po jej absolvovaní, rada spomínam na začiatky.

Ani nechoď!

Už na strednej škole som uvažovala, že by som chcela byť právničkou. Ohlasy okolia ma trochu odrádzali. ""Ak nemáš v rodine právnika, na právo ani nechoď.“

„Právnikov je strašne veľa, to sa nebudeš mať kde zamestnať.“

Dnes ako absolventka Trnavskej univerzity môžem s radosťou prehlásiť, že som nemala najmenší problém zamestnať sa v odbore, a to bez akýchkoľvek známostí.

Trnava: „Malý Cambridge“ 

Keďže som vždy verila, že tvrdou prácou môže človek dosiahnuť čokoľvek, podobné reči som nepočúvala a tvrdohlavo som si išla za svojim cieľom.

Keď som sa rozhodovala, ktorú univerzitu si vyberiem, nazrela som do rebríčku Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA), kde na prvej priečke právnických fakúlt na Slovensku stála práve Právnická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave.

Okrem toho ďalšie fakulty Trnavskej univerzity boli na prvých priečkach rebríčka a tak som si povedala, že napriek tomu, že univerzita je relatívne mladá, zdá sa že si dokázala vybudovať výborné vedecké zázemie a má čo študentom ponúknuť.

Mladá univerzita si dokázala vybudovať výborné vedecké zázemie a študentom má čo ponúknuť.

Z mojej strany prišlo veľké nadšenie aj z dôvodu lokality univerzity. Trnava je nádherné mesto, ktoré ponúka veľa možností, a to aj napriek tomu, že ide o celkom "malé mesto", kde sa dá jednoducho a v krátkom čase dostať kdekoľvek.

Výber bol teda jasný. Čakali ma však ešte prijímačky. Ako stredoškoláčka som stála pred otázkou, načo sa učiť na prijímacie konanie, keď na iné fakulty ma vzali aj bez neho. Keďže som sa ale rozhodla pre kvalitu, prijímačky som absolvovala a vzali ma.

Oficiálne i neoficiálne informácie pri nástupe do prváku

Internát, ISIC, aktivovanie preukazu do univerzitnej knižnice, zápis predmetov, všetko to išlo celkom jednoducho vďaka vstupným školeniam, ktoré TRUNI pripravuje každý rok pre všetkých prvákov. Už bolo treba len nastúpiť a popasovať sa s tým všetkým novým.

Pri nástupe som mala šťastie, že som poznala starších študentov, ktorí mi povedali aj tie informácie, ktoré vám na oficiálnych školeniach nepovedia :-)  V tom čase som rozmýšľala, o čo ťažšie to majú tí, ktorí nikoho zo starších ročníkov nepoznajú. Už zhruba o rok neskôr sme v Študentskej rade Trnavskej univerzity zaviedli program tútoringu, kde sú všetci prváci pridelení starším študentom, tútorom, ktorí im radia s čímkoľvek potrebujú pomôcť: od informácie, kde sa nachádza knižnica, po informáciu, kde bude večer najlepšia zábava :-)

Čítajte viac: Učitelia k nám pristupujú maximálne profesionálne (vlaňajší rozhovor s Ivanou Trokšiarovou)

Žiadny prvák sa na Trnavskej univerzite (TRUNI) nestratí

Som presvedčená, že žiadny prvák sa na TRUNI nestratí a ja osobne na tieto začiatky spomínam veľmi rada. Človek si vytvára nové priateľstvá, spoznáva pedagógov, ktorí ho ovplyvnia na celý život a učí sa nové veci.

Dúfam, že sa čím skôr vrátime k normálnemu životu a aj vy, ktorí si práve vyberáte Trnavskú univerzitu ako svoju budúcu alma mater, budete môcť prežiť tieto zážitky v skutočnom svete a nie online. Snáď vám aj tento článok pomôže rozhodnúť sa, že TRUNI je tá správna voľba.

Napísala Mgr. Ivana Trokšiarová

Pôvodne vyšlo 21. marca 2021.

Aktualizované 1. mája. 2022.

raduj sa z vedomostí truni

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.