Skočiť na hlavný obsah

Podcast Veda na dosah s profesorom TRUNI Františkom Ondriskom: Parazity v ľudskom tele

O riziku parazitárnych nákaz porozprával v podcaste na portáli VEDA NA DOSAH parazitológ prof. RNDr. František Ondriska, PhD., ktorý pôsobí na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave. Počas jeho doterajšej bohatej vedeckej a výskumnej práce na Slovensku ako prvý diagnostikoval viaceré parazitické infekcie dovlečené zo zahraničia. Vlani s kolektívom autorov vydal prvý Atlas parazitov človeka. V roku 2021 si prevzal z rúk rektora prof. Reného Bílika Cenu Antona Hajduka za vynikajúce výsledky v tvorivej činnosti. 

František Ondriska: Parazity v ľudskom tele

Koexistencia parazitov a človeka je daná počiatkom jeho bytia a z hľadiska zdravia človeka stále predstavuje vážny problém. Výskyt parazitov je viazaný predovšetkým na tropické a subtropické oblasti, a hoci v našich podmienkach má väčšina parazitóz ľahký priebeh, ich dôležitosť sa nesmie podceňovať.

Najmä v súvislosti so šírením HIV/AIDS sa zväčšilo druhové spektrum parazitov postihujúcich človeka, pričom stúpa význam takzvaných oportúnnych parazitóz. Tie môžu v závislosti od druhu parazita, stupňa infekčnej dávky a odolnosti jedinca prebiehať od nákaz bez klinických príznakov až po smrteľné prípady. Klimatické i spoločenské zmeny, narastajúci cestovný ruch a turistika prinášajú mimoriadne riziko importu parazitóz z trópov a zo subtrópov vrátane možnosti trvalého zavlečenia ich pôvodcov a prenášačov na naše územie. To sa pri niektorých parazitoch už stalo.

prof. František Ondriska, PhD.

✅ Prečítajte si tiež: Zdravý organizmus si prítomnosť parazita ani nemusí všimnúť