Skočiť na hlavný obsah

Trnavská univerzita sa zapojila do boja proti rakovine krčka maternice

V roku 2018 pribudlo na svete odhadom 570 000 nových prípadov ochorenia karcinómu krčka maternice, čím sa toto ochorenie posúva na štvrtú priečku v rebríčku najčastejšie diagnostikovaných karcinómov u žien. Svet sa rozhodol postaviť proti spolu s našimi odborníkmi z katedry verejného zdravotníctvakatedry ošetrovateľstva.

Celkový výskyt i úmrtnosť sú vyššie v krajinách s nízkym a stredným príjmom, ale nevyhýbajú sa ani vyspelejším krajinám.

Karcinóm spôsobuje vírus

Karcinóm krčka maternice je spôsobený infekciou ľudským papilomavírusom (HPV) a postihuje prevažne ženy do 45-ho roku života. Tvorí sa v tkanivách krčka maternice, kde sa v počiatočných štádiách nemusí prejavovať žiadnymi príznakmi. Viacerí odborníci predpokladajú, že globálne zaťaženie týmto ochorením sa bude naďalej zvyšovať a počet nových prípadov a úmrtí do roku 2030 stúpne až na alarmujúcich 700 000 a 400 000 ročne. Závažnosť rozdielov v rámci morbidity a mortality odráža fakt, že prevažná väčšina týchto prírastkov sa bude vyskytovať práve v menej rozvinutých krajinách.

Cieľom je zastaviť ochorenie

Všetky tieto skutočnosti viedli k prijatiu spoločnej iniciatívy. Na základe podnetu Svetovej zdravotníckej organizácie prijala Európska komisia plán boja proti rakovine, ktorý si kladie za cieľ toto ochorenie zastaviť. Celkovo je cieľom globálnej stratégie, do ktorej sa zapojilo až 194 krajín sveta, úspešné uplatnenie kombinácie očkovania, skríningu a liečby, ktoré by do roku 2050 viedli k zníženiu počtu nových prípadov karcinómu krčka maternice o viac než 40 % a zabrániť viac ako 5 miliónom úmrtí.

Pre boj k budúcnosti bez karcinómu krčka maternice bol spustený projekt „Prevention and Screening Innovation Project Towards Elimination of Cervical Cancer“ (PRESCRIP-TEC), ktorý povedie k inovatívnejšiemu a účinnejšiemu skríningu tohto ochorenia u žien z marginalizovaných skupín prostredníctvom zlepšenia kvality a dostupnosti zdravotníckych služieb. Realizácia projektu prebieha v štyroch krajinách – Bangladéš, India, Uganda a  Slovensko pod vedením Medicínskeho univerzitného centra v meste Groningen v Holandsku. Projekt, ktorý je financovaný z grantu výskumného programu Európskej únie – Horizon 2020, začal vo februári roku 2021 a potrvá až do roku 2024.

Do globálneho projektu zapojená aj Trnavská univerzita

Do projektu je, spolu s ďalšími slovenskými partnermi – Liga proti rakovine, Zdravé regióny a Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky zapojená aj Trnavská univerzita v Trnave. Tímy odborníkov z katedry verejného zdravotníctva, katedry ošetrovateľstva, Inštitútu pre globálne zdravie a epidemiológiuCentra mikrobiológie a prevencie infekcií sa spojili, aby prispeli k eliminácii karcinómu krčka maternice. Slovenskí partneri sú aktívne zapojení do dvoch pracovných balíkov pod vedením doc. PhDr. Marka Majdana, MSc., PhD.

Samotný projekt je rozdelený do niekoľkých pracovných balíkov, ktorých cieľom je zabezpečiť komunitný skríning ochorenia prostredníctvom samoodberových testov detekujúcich HPV infekciu, využiť najmodernejšie technológie pri vykonávaní skríningu, akým je tiež využitie automatického rozpoznania zmeny na sliznici pomocou umelej inteligencie, vypracovať klinické smernice a protokoly pre celkové zlepšenie skríningového procesu a merať ich realizovateľnosť.

Mgr. Juliana Melichová, PhD.

 

Trnavskú univerzitu môžete sledovať aj na sociálnych sieťach. Ďakujeme!

 https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/facebook201.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/insta.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/linkedin.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/twitter.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/youtube.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/soundcloud.png