Skočiť na hlavný obsah

Suchý február sa chýli ku koncu, zapojili sa aj naši študenti

Trnavská univerzita v Trnave sa tiež zapojila do kampane Suchý február, ktorá upozorňuje na riziká nadmernej konzumácie alkoholu. „Sucháč“ našiel porozumenie aj medzi našimi študentmi.

Suchý február: Dá sa vydržať nepiť

„Kampaň Suchý február ma zaujala hlavne z toho dôvodu, pretože sa u nás v rodine vyskytol problém s alkoholizmom,“ spomína študentka laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve na Trnavskej univerzite Eva Rampulová. „Rozhodla som sa pridať, aby som išla príkladom a dokázala aj sama sebe aj ostatným, že sa to dá vydržať a nie je to také hrozné nepiť napríklad na rodinných oslavách alebo aj len tak bežne.“

Eva si myslí, že ak má niekto problém s alkoholom, nemal by piť vôbec alebo iba vo veľmi malej miere.  „Ale prikláňam sa skôr k možnosti nepiť vôbec.“ Spolu s Evou sa do kampane zapojili aj ďalší študenti, vzájomne sa podporujú a výzvu „Sucháča“ dodržujú spoločne.

Rozhodnutie nepiť musí prísť zvnútra

               Otestovať samu seba sa rozhodla naša študentka práva Rebeka Fridrichová. Ku kampani Suchý február ju priviedla dlhoročná kamarátka a tiež študentka TRUNI.  „Výzvu som vydržala. Jednoduchá sa však môže zdať veľa ľudom, ktorí počas jej plnenia zistia, že problém vydržať majú, a vtedy by im mala vyvstať otázka, čo to pre nich znamená a či s tým mienia niečo robiť,“ uvažuje Rebeka.

               Mieru v pití alkoholu si musí každý nájsť sám a vedome sa pre ňu rozhodnúť, dodáva. Podľa Rebeky pitím alkoholu škodíme sami sebe – jediný rozdiel je, či si škodíme veľa a často alebo občas a menej. „Odreagovať a uvoľniť sa s pohárom vína večer na gauči je len spoločenský zaužívaný a moderný zvyk. Obmeniť ho niečím iným dokáže každý. V tomto prípade určite platí: Kde je vôľa, tam je cesta.“

               Rebeka sa domnieva, že len pár ľudí prestane piť alkohol vďaka výzve, akou je nealko mesiac Suchý február. „Rozhodnutie by malo prísť po istom čase, zvnútra každého človeka, nie na základe vonkajších vplyvov. Podľa môjho názoru len tak môže byť toto rozhodnutie úspešne udržateľné a pevné.“

               Zajtra vám prinesieme rozhovor nielen o Suchom februári s klinickým psychológom, odborníkom na poruchy detského vývinu a naším pedagógom PhDr. Petrom Szeligom, PhD. z Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

 

Chcete študovať na TRUNI? Prihláste sa ešte dnes!

 

Trnavskú univerzitu môžete sledovať aj na sociálnych sieťach. Ďakujeme!