Skočiť na hlavný obsah

Pozývame na zaujímavú prednášku jadrového fyzika Martina Venharta o Nobelových cenách

Hoci sa mená nových nositeľov Nobelových cien dozvieme až na jeseň tohto roka (a v prípade Nobelovej ceny za mier až v decembri 2024), už teraz sa o tomto prestížnom oceňovaní môžeme dozvedieť viac v pútavej prednáške fyzika, výskumníka, podpredsedu Slovenskej akadémie vied a člena správnej rady Trnavskej univerzity Martina Venharta, PhD.

Nobelove ceny za fyziku, chémiu, fyziológiu a medicínu, literatúru a mier sa udeľujú od roku 1901. V roku 1969 k nim pribudla Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela, ktorá sa často označuje aj ako Nobelova cena za ekonómiu. V rámci prednášky sa pozrieme na to, ako tieto ocenenia vznikli, ako sa vyberajú laureáti, predstavíme zaujímavé prípady ocenených a nevyhneme sa ani kontroverziám. Nakoniec sa porozprávame o samotnom ceremoniáli odovzdania, vrátane niektorých večerných rób kráľovnej Silvie a korunnej princeznej Viktórie.

Prednáška sa uskutoční v aule Pazmaneum v budove fakulty zdravotníctva a sociálnej práce na Univerzitnom námestí 1 v Trnave v stredu 21. februára 2024 o 13.30 hod. Podujatie je určené širokej verejnosti a vstup je voľný.

Fascinujúce pohľady na Nobelovu cenu: pôvod, laureáti a oslavy

Kto je Martin Venhart?

Martin VenhartMgr. Martin Venhart, PhD. je experimentálny jadrový fyzik. Akademický titul PhD. získal v roku 2008 na Univerzite Komenského v Bratislave. Potom strávil dva roky ako postdoktorandský výskumník na Katolíckej univerzitu v belgickom Leuvene. Od roku 2010 pracuje na Fyzikálnom ústave SAV, v. v. i, kde osem rokov viedol oddelenie jadrovej fyziky. Zameriava sa na jadrovú štruktúru izotopov s nepárnym hmotnostným číslom. Svoj experimentálny výskumný program realizuje na zariadení ISOLDE v CERNe, Cyklotrónovom laboratóriu Univerzity v Jyväskylä vo Fínsku a v laboratóriách iThemba Labs v Kapskom Meste v Južnej Afrike.

Martin Venhart tiež aktívne spolupracuje s Liverpoolskou univerzitou, Varšavskou univerzitou a Austrálskou národnou univerzitou. Je autorom alebo spoluautorom 80-tich pôvodných odborných článkov v medzinárodných recenzovaných časopisoch. Je organizátorom úspešnej série medzinárodných konferencií o jadrovej štruktúre ISTROS, ktoré sa konajú každé dva roky na Slovensku.

V roku 2021 bol zvolený do funkcie podpredsedu Slovenskej akadémie vied a v roku 2023 sa stal členom správnej rady Trnavskej univerzity. Je členom viacerých ďalších vedeckých, dozorných a správnych rád.