Skočiť na hlavný obsah
PR
20.03.2020

Študentská rada vytvára hlbší vzťah medzi študentmi a vyučujúcimi

nicole makóováPochádza z Jelenca, absolvovala nitrianske bilingválne gymnázium a momentálne je v "prváku" na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Nicole Makóová (21) sa v aktuálnom letnom semestri ujala funkcie predsedníčky Študentskej rady Trnavskej univerzity. Na poste vymenila budúcu právničku Ivanu Trokšiarovú

Odporúčanie pre Trnavskú univerzitu zodpovedalo skutočnosti 

Prečo ste sa rozhodli pre našu alma mater?

Mám známych, ktorí vyštudovali právo na Trnavskú univerzitu a vrelo mi ju odporúčali, musím sa priznať, že občas mi prišli tie odporúčania až príliš dobré - ťažko uveriteľné, no keď som začala chodiť na prípravný kurz, pochopila som, že ich slová zodpovedali skutočnosti.

Študujete na právnickej fakulte, ktorá je chápaná ako jedna z najlepších na Slovensku. Váš názor?

Na Trnavskej univerzite nadmieru spokojná úplne so všetkým a nikdy by som nemenila. Nielen profesori, ale aj páni vrátnici, pani bufetárka a panie na študijnom oddelení sú vždy pripravení nám pomôcť, sú priateľskí a pristupujú k nám s maximálnou profesionalitou. Podľa môjho skromného názoru si dovolím povedať, že u nás panuje taká príjemná rodinná atmosféra.

Plánujete sa právu venovať aj po ukončení štúdia? 

Určite sa chcem venovať právu aj po skončení štúdia. Odmalička bol môj sen stať sa advokátkou a doteraz pracujem na tom, aby som si ho splnila. Nevylučujem však možnosť, že si počas štúdia rozmyslím, akému zameraniu by som sa chcela venovať.

Téma práva je na Slovensku možno čoraz viacej v centre pozornosti. Je to pochopiteľné – chceme mať fungujúce súdy, chceme žiť v spravodlivej spoločnosti, požadujeme vymožiteľnosť práva atď. Čo je spravodlivosť? 

Spravodlivosť je jedným zo základných pilierov každej demokratickej spoločnosti, ktorý je chránený ústavou. Je predpokladom, že každému v spoločnosti prináležia za rovnakých podmienok rovnaké práva a povinnosti, t. j. všetci sme si pred zákonom rovní, bez ohľadu na rasu, etnickú, náboženskú, či politickú príslušnosť. Spravodlivosť je možno napĺňať len tým, ak budeme v našom každodennom živote rešpektovať a dodržiavať právne normy zakotvené platnou legislatívou.

Študentská rada: Každý nápad je vítaný

študentská rada trnavskej univerzity v trnave

Ujali ste sa funkcie predsedníčky Študentskej rady (ŠR). Aké máte s ňou plány?

Mojím plánom je, aby úspešne fungovala tak, ako aj doteraz. Mali sme naplánovaných aj zopár tradičných akcií, ako Káva za názor či majáles, no vzhľadom na aktuálnu situáciu sme ich museli zrušiť… Môžete sa však tešiť na nový školský merch - chystáme pre vás nové mikiny a dokonca aj ponožky!

Ak by sa chcel tiež niekto ďalší angažovať v ŠR, čomu by sa mohol venovať?

Do ŠR sa môže pridať každý, kto má chuť sa aktívne podieľať na tvorení študentského života. Sme otvorení úplne všetkým možnostiam a každý nápad je u nás vítaný, stačí sa zastaviť ktorúkoľvek stredu o 18:00 na rektoráte! :)

Prečo je Študentská rada potrebná?

ŠR je organizácia vedená študentmi pod dohľadom vedenia školy, ktorá je hlasom študentov. Funguje ako spojovník a pomáha budovať hlbší vzťah medzi študentmi a vyučujúcimi. Okrem vytvárania spoločenských udalostí či charitatívnych činností pre študentov prispieva k školskému duchu a ku kolektívnemu blahu. Pomáha zdieľať študentské nápady, záujmy či obavy s komunitou v celej škole.

 

Ako študenti zvládajú prerušenie výučby kvôli COVID-19

Keď vzniká tento rozhovor, Slovensko čelí pandémii COVID-19, na Trnavskej univerzite bola prerušená výučba a preventívne sa uzatvorili aj budovy. Ako študenti vnímajú tieto opatrenia?

Myslím si, že to vnímame zodpovedne, rozumieme tomu, prečo tieto opatrenia nastali a plne ich rešpektujeme. Situácia je vážna a je nutné sa prispôsobiť opatreniam, ktoré boli vytvorené v dôsledku chrániť to najdôležitejšie - naše zdravie.

Máte nejaké rady, ako sa efektívne učiť, ako využívať e-learning či samoštúdium, a teda ako „prežiť“ dočasné prerušenie výučby?

Naša univerzita momentálne využíva mailový systém Zimbra a e-learningovú platformu Moodle, na ktorú nám profesori zasielajú úlohy a študijné materiály. Mojou overenou stratégiou v učení je vytvárať si “mindmaps” - ide o spôsob tvorby poznámok pomocou grafu, kde sú uzly (informácie, pojmy) a prepojenia medzi uzlami znázorňujúce vzťahy medzi pojmami.

Čo sa týka “prežitia” dočasne prerušenej výučby, v ŠR sme na našom instagrame vytvorili “hnutie/hashtag” s názvom #TRUNIJEDOMA, ktorého účelom bolo zistiť, ako študenti trávia karanténu a zároveň aby sme sa mohli vzájomne inšpirovať činnosťami, ktoré môžeme v pohodlí domova vykonávať. Určite nás sledujte! :)

Na facebookovej stránke Študentskej rady sa pýtate študentov, aké filmy či seriály odporúčajú pozerať, prípadne aké podcasty počúvať. Čo teda odporúčajú naši študenti?

Študenti odporučili najmä seriály ako napríklad Elite, Vikings, Narcos, Friends, Black Mirror či film Liečiteľka, ale aj podcasty - Dobré ráno od SME alebo týždenník Zoom.

foto: archív N. Makóovej, Trnavská univerzita/Barbora Likavská

 

Trnavskú univerzitu môžete sledovať aj na sociálnych sieťach. Pridajte si nás! Ďakujeme!

 

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.