Skočiť na hlavný obsah

Návrh novely vysokoškolského zákona vytvára priestor pre politické trafiky, povedal R. Bílik v ankete Postoja

Profesor René Bílik, rektor Trnavskej univerzity v Trnave, sa zúčastnil ankety v online denníku Postoj týkajúcej sa názorov na predloženú novelu vysokoškolského zákona z dielne ministerstva školstva.

1. Čo považujete za najväčší problém novely zákona a čo vám v nej chýba?

To, čo mi chýba takpovediac principiálne, je absencia prípravy návrhu na základe spolupráce s vysokými školami a ich reprezentáciami. To, som o tom presvedčený, radikálne ovplyvnilo celý obsah návrhu a jeho základný konštrukčný princíp. Tým je redukcia kompetencií orgánov akademickej samosprávy, obmedzenie autonómie vysokých škôl, ktoré s tým súvisí a nahradenie tohto všetkého princípmi etatizmu, teda zosilnenej kompetencie štátu a jeho politických reprezentantov.

2. Časť akademickej obce odmieta novelu s tým, že by tak prišlo k likvidácii samosprávy vysokých škôl. Čo presne by to v praxi znamenalo a aké dôsledky by to malo pre fungovanie vysokých škôl?

Spomenutý konštrukčný princíp, ktorý skutočne obmedzuje samosprávne kompetencie vysokých škôl, pretože ich odoberá orgánom akademickej samosprávy a skutočne redukuje autonómiu vysokých škôl, ktorej základom je politická neutralita (teda vylúčenie možností mocenských politických zásahov do práce a života vysokých škôl), pretože umožňuje silnú pozíciu nominantov ministra školstva. Práve preto sú vysoké školy, ich akademické obce a orgány ich akademickej samosprávy znepokojené, a práve preto návrh odmietajú. On totiž, v prípade jeho prijatia, otvára vysokoškolské prostredie politickým nominantom, ich záujmom, vytvára priestor pre to, čo sa dá označiť ako "politické trafiky", ba dokonca, do kompetencie ministerstva školstva vkladá aj rozhodovanie o tom, čo je a čo nie je rozvojom konkrétnej vysokej školy, čím sa dotýka priamo podmienok jej existencie.

Návrh nijako nerieši základné problémy, s ktorými sú vysoké školy konfrontované

Súčasne návrh nijako nerieši základné problémy, s ktorými sú vysoké školy konfrontované: nekorešponduje s viacerými ustanoveniami zákona o kvalite vysokoškolského vzdelávania, nereflektuje na fakt, že vysoké školy dnes práve v zmysle tohto zákona nastavujú úplne nové parametre hodnotenia kvality poskytovaných študijných programov, nijako neprispieva k riešeniu problémov s odchodom absolventov stredných škôl na zahraničné vysoké školy, nijako neberie do úvahy, že podstatným impulzom pre tieto odchody nie je permanentne "omieľaná" kvalita/nekvalita vzdelávania, ale katastrofálny stav infraštruktúry našich vysokých škôl (stav internátov, neexistencia univerzitných campusov a pod.), problematický stav výskumnej infraštruktúry, to všetko ako dôsledok permanentne sa opakujúceho a pretrvávajúceho podfinancovania tak vysokoškolského vzdelávania, ako aj vedy a výskumu .

Namiesto riešenia tohto všetkého, ministerstvo usiluje o posilnenie mocenskej pozície politických reprezentantov.

 

Akademická obec Trnavskej univerzity v Trnave je v štrajkovej pohotovosti. Odmietame návrh novely vysokoškolského zákona

 

Trnavskú univerzitu môžete sledovať aj na sociálnych sieťach. Ďakujeme!