Skočiť na hlavný obsah

Fejtón 2022 - Vyhodnotenie súťaže s minianalýzou

Zdroj
Univerzitná knižnica

Aj tento rok - ako už mnoho rokov predtým - vypísala Katedra slovenského jazyka a literatúry spolu s Katedrou pedagogiky výtvarného umenia PdF a Univerzitnou knižnicou TU súťaž o najlepší študentský fejtón v dvoch sekciách: textovej (písanie fejtónu na ľubovoľnú tému) a výtvarnej (kreslenie karikatúry, resp. vtipu). Do konca marca 2022 nám prišlo 22 príspevkov zo štyroch fakúlt. Najviac príspevkov bolo už tradične z Pedagogickej fakulty (17), no prišli aj príspevky z Právnickej (3), Filozofickej (1) a FZaSP (1) - celkovo prišlo 22 príspevkov zo štyroch fakúlt. V textovej sekcii sme zaevidovali 15 príspevkov, ostatné (7) boli kreslené vtipy či karikatúry.

Odborná porota pracovala v zložení:

doc. PhDr. Gabriela Magalová, PhD. (KSJaL PdF TU)

Mgr. et MgA. Roman Gajdoš, PhD. (KPVU PdF TU)

PhDr. Zuzana Martinkovičová (UK TU)

Mgr. Štefánia Vyskočová (doktorandka KSJaL PdF TU).

Všetky textové príspevky sme hodnotili z viacerých hľadísk. Konštatovali sme, že v každom by sa našlo čosi, na čom treba popracovať, čo by bolo treba opraviť, prebrúsiť. Keďže dúfame, že študent je duša zvedavá a učeniachtivá J, pripomíname charakteristiku fejtónu ako žánru - je dobré poznať isté zákonitosti, ktoré vám pomôžu skvalitniť postupy pri jeho tvorbe v budúcnosti.

T. Rončáková z Katedry žurnalistiky KU v Ružomberku v publikácii Žurnalistické žánre (2019) definuje fejtón ako „ľahké a vtipné rozprávanie o závažných a aktuálnych spoločensko-politických otázkach. Fejtonista si všíma veci a javy skôr z ich horšej stránky. ... Typické témy sú zdanlivo nezávažné, no autor upozorňuje práve na ne. Hlavnou devízou fejtonistu je jeho schopnosť pozorovať a zovšeobecňovať, písať stručne, metaforicky, medzi riadkami, text vypointovať. Titulok fejtónu nemá prezradiť pointu, naopak, môže ju – v korešpondencii so záverom – dotvárať.“ (s. 126)

A – pravdaže – platí odveké pravidlo, na ktoré treba pri písaní pamätať: dobrý fejtón by mal čitateľ prečítať na jeden dych.

V príspevkoch študentov sme objavili časté postupy, ktoré sa priečili takto definovanému žánru: najčastejšie to bola nedostatočná práca s dĺžkou vety. Veta fejtónu môže byť aj dlhšia, ak má svoju pointu. Ak ale tvorca cíti priestor na širokošíre opisy svojich pocitov, zvyčajne „to vtipné“ uniká. Opakovanie istých pojmov v texte za sebou môže byť aj umelecká figúra, ale aj chyba, ktorá robí text nudným - a napovedá niečo o „užšej“ slovnej zásobe pisateľa. Niekedy sa nám - členom poroty - pri čítaní textov zdalo, že autor/ka zvolil/a svieži štýl a pozrel/a na tému nezvyčajným spôsobom, no všetko zasa pokazil záver, ktorý si pomýlil fejtón s románovým zakončením: bol bez pointy a končil v štýle happyendu.

A ako je to s používaním expresívnych slov? Tie do fejtónu patria, fejtón dokonca znesie aj nadávku, ale ak to autor preženie, text je skôr dôkazom o cholerickej rozkolísanosti tvorcu ako o jeho vtipnom rukopise (a vkuse). Podceniť netreba ani výber tematiky. Dobrý fejtonista nevníma problémy spoločnosti globálne, ale prostredníctvom nuáns, teda istých prvkov, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné: on ich však vidí a opisuje s nadhľadom, ľahko.

O pravopisnej úrovni by sme sa mohli zmieniť tiež, no keďže si problematika fejtónu pýta krátky textový priestor, nestačil by nám... J (Víťazné príspevky uverejníme po malých korektúrach.)

Čo sa týka výtvarnej časti súťaže, porota ocenila dobrú pointu pred dokonalou výtvarnou /kresliarskou technikou. Milo nás prekvapilo, že sa súťaže zúčastnili aj iní študenti, nielen tí, ktorí sa výtvarnému umeniu venujú aprobačne. Možno len malú pripomienku: myslite na to, že kreslený humor nemá obsahovať dlhý text v bublinke kreslenej postavy, ale len jeho krátku verziu: ostatné by malo byť zrejmé z výtvarného spracovania vtipu.

Na záver chceme poďakovať nielen víťazom, ale všetkým, ktorí sa do súťaže zapojili a ukázali nám niečo zo svojej sympatickej kreativity.

Tu sú víťazi súťaže Fejtón 2022.

Kategória fejtón:

1. miesto: Filip Hrabčák (Pedagogická fakulta TU)

2. miesto: Viktória Karelová (Pedagogická fakulta TU)

3. miesto: Erik Hudák (Pedagogická fakulta TU)

Kategória vtip, karikatúra:

1. miesto: Aneta Zacharová (Pedagogická fakulta TU)

2. miesto: Anna Rakárová (Pedagogická fakulta TU)

3. miesto: Soňa Havlíková (Právnická fakulta TU)

Víťazné príspevky sú uverejnené na univerzitnom webe/fb a nástenke univerzitnej knižnice.