Skočiť na hlavný obsah

Do ÚPN sa určite vrátim – aj keď len na stáž

Medzi študentov, ktorí leto využili na praxovanie, sa zaradil aj Marcel Gerič z pedagogickej fakulty. Zavítal tam, kde sa venujú štúdiu oboch totalít 20. storočia - do Ústavu pamäti národa. 

O stáži v Ústave pamäti národa som sa dozvedel prostredníctvom pána doktora Pavla Jakubčina, ktorý prednášal dejiny 20. storočia a sám pracoval ako vedecký pracovník v Ústave pamäti národa.

Keďže študujem na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave učiteľstvo náboženskej výchovy a histórie a ukončil som práve bakalársky stupeň štúdia, chcel som vyskúšať, ako to vyzerá, keďže som podobnú stáž ešte neabsolvoval.

Ústav sídli v Bratislave na ulici Miletičova 19. Keď som prišiel, zoznámil som sa s fungovaním tejto inštitúcie. Moja práca spočiatku spočítala v tom, aby som prepísal a skontroloval protižidovské zákony a nariadenia za Slovenského štátu. Čas, ktorý som dostal, bol nastavený na obdobie trvania stáže, no snažil som sa urobiť prácu čo najrýchlejšie a primárne čo najlepšie.

Pamäť národa

Počas praxe som sa veľa dozvedel o poslaní ÚPN. Pokiaľ ide o časové ohraničenie, zameriavajú sa primárne na obdobie od roku 1939 až 1989, teda na obdobie Slovenského štátu a komunistického Československa. V rámci tohto obdobia aj vydávajú odborné publikácie,  taktiež aj časopis nazvaný Pamäť národa, v ktorom publikujú viaceré štúdie na témy tohto daného obdobia. V ÚPN sú  dokonca poskytujú stážistom zadarmo publikácie či ľubovoľné výtlačky časopisu, ktorý publikujú. Okrem vydavateľskej  činnosti sa zúčastňujú na viacerých prednáškach a diskusiách alebo sami prednášky či diskusie organizujú. Niektoré tieto diskusie sú dostupné aj na YouTube Ústavu pamäti národa alebo na ich facebookovej stránke, kde okrem iného zverejňujú aj viaceré videá, zväčša tematicky zamerané na konkrétne výročie ako napríklad nedávne výročie 21. augusta roku 1968, keď do Československa vpadli vojská Varšavskej zmluvy.

Pokiaľ ide o širší obsah ich výsledkov práce, publikácie alebo audiovizuálny obsah  je dostupný na ich webstránke. Na podobné výročia usporadúvajú aj diskusie s viacerými historikmi. Po dokončení a odovzdaní kontroly prepisov židovských zákonov, som dostal za úlohu aj samotný prepis zákonov, ktoré sa v daných prepisoch neobjavovali, tie už však neboli tak početné. Počas tejto práce som si konkrétnejšie rozmyslel, čo presne by som od stáže očakával a rozhodol som sa, že by som sa chcel pozrieť a pomôcť s prácou v archíve.

Archív je základným miestom pre štúdium

Archív je základným miestom pre štúdium a prácu v odbore história. Moje zameranie je síce pedagogické, no chcel som si vyskúšať prácu v tomto prostredí o to viac, že aj kvôli ťažkému obdobiu pandémie koronavírusu som nemal možnosť sa dostať do archívu ani počas štúdia, ani počas písania bakalárskej práce. Tu som sa zoznámil s veľmi príjemnými pracovníkmi archívu, ktorí mi umožnili aj exkurziu. Moja práca spočívala v kontrole regálových sektorov kníh, mal som tak priamy kontakt s viacerými publikáciami, ktoré daný archív má k dispozícii. Práca ma veľmi bavila, a to nielen vďaka samotným pracovníkom archívu, ale tiež vďaka samotnému bádaniu. Táto skúsenosť by mi mohla uľahčiť štúdium, najmä pokiaľ pôjde o písanie diplomovej práce.

Celkovo tak môžem zhodnotiť skúsenosť s Ústavom pamäti národa pozitívne. Dĺžka stáže, čas ktorý som na stáži strávil, ale aj samotná práca, ktorú som vykonával, závisela od aktuálnych potrieb a od vzájomnej konzultácie, aj keď vo všetkom mi pracovníci vyšli v ústrety. Určite by som stáž v Ústave pamäti národa odporučil každému, kto by mal záujem o podobný štýl práce v takomto prostredí. Samozrejme si myslím, že by to obohatilo aj ľudí, ktorí naplánujú podobne pracovať, minimálne kvôli skúsenosti. Ja sa určite chcem, pokiaľ budem mať možnosť, vrátiť k práci v Ústave pamäti národa, hoci len opäť na stáž. 

Marcel Gerič

Pôvodne vyšlo 30.8.2021, aktualizované 27.2.2022.

 

Trnavskú univerzitu môžete sledovať aj na sociálnych sieťach. Ďakujeme!

 https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/facebook201.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/insta.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/linkedin.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/twitter.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/youtube.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/soundcloud.png