Skočiť na hlavný obsah

Ani naši študenti nesúhlasia s novelou vysokoškolského zákona. Opätovne

Zásadne nesúhlasíme s postupom ministerstva, ktoré predloženým návrhom ignorovalo rokovania so zástupcami univerzít a ich reprezentácií, pričom tieto rokovania hrubo zneužilo len ako nástroj na predstieranie záujmu viesť s vysokými školami dialóg, a neustále navodzuje dojem, že možnosti financovania vysokých škôl z Plánu obnovy a rozvoja sabotujú samotné vysoké školy, ktoré sa bránia prijatiu novely. Hlavné výhrady vysokých škôl, týkajúce sa zamedzenia politizácie vysokých škôl a ich možného politického prevzatia štátnou mocou, neboli nijakým spôsobom akceptované.

Študentská rada Trnavskej univerzity sa pripája k stanovisku akademického senátu TRUNI, Rady vysokých škôl SR z 26.10.2021, vrátane požiadavky na odstúpenie ministra školstva a štátneho tajomníka, k stanovisku Slovenskej rektorskej konferencie z 26.10.2021, ako aj k stanoviskám akademických senátov univerzít a fakúlt, ktoré predložený návrh novely zákona o vysokých školách jednomyseľne odmietajú.

Zároveň vyzývame vládu SR na začatie serióznych rokovaní s reprezentáciami vysokých škôl a na predloženie návrhov, ktoré budú pre vysoké školy a našu spoločnosť prínosom a budú mať reálny dopad na zvýšenie kvality vysokých škôl, no nebudú zamerané na ich ekonomickú likvidáciu a politické ovládnutie.

V čom vidíme problém?

Správna rada:

Napríklad správna rada podľa § 41 ods. 7 „Na schválenie niektorých úkonov schválenie uznesenia o návrhu kandidáta na rektora sa vyžaduje súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých členov správnej rady verejnej vysokej školy.

Správna rada schvaľuje rozpočet a rozhoduje o majetku.

Problém je v tom, že podľa novely má správnu radu tvoriť polovica nominantov zo strany MŠ SR! Spolu s akademickým senátom môže odvolať rektora.

Rektor:

Podľa navrhovanej novely má rektora odvolávať na spoločnom zasadnutí AS a SR, kde by v budúcnosti mohlo nastať blokovanie. Ak by správna rada chcela rektora dlhšie alebo ak by sa jej nepáčil terajší, vie znepríjemniť rozhodovanie akademickým senátom.

Fakultné orgány:

Fakultné orgány sa novelou rušia. Funkciu dekana a rektora obsadzujeme výberovým konaním. Komisia je tvorená jedným človekom od rektora, 1/2 správnou radou a 1/2 fakultným orgánom.

Novela nezasahuje do Plánu obnovy:

Novela zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách zreformuje systém riadenia vysokých škôl. Novela zákona o vysokých školách posilní kompetencie rektora a správnej rady, ktorej zloženie sa zreformuje, zmení sa spôsob voľby rektora, otvorí sa mechanizmus funkčných miest a zjednodušia sa požiadavky na vnútorné usporiadanie akademickej samosprávy, pričom bude zabezpečená autonómia škôl a sloboda vedeckého bádania. Posilnené kompetencie správnej rady sa zamerajú na strategické riadenie vysokých škôl, pričom účasť zástupcov štátu sa obmedzí tak, aby nad správnou radou nemohli získať kontrolu ústredné orgány štátnej správy. Akademická sloboda ostane nedotknutá. 

Žiaľ, tieto body novela nespĺňa. Akademická sloboda, autonómia školy, sloboda vedeckého bádania budú narušené.

Študentská rada TRUNI