Filozofická fakulta
Pedagogická fakulta
Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce
Teologická fakulta
Právnická fakulta

Výlet do Manínskej tiesňavy

Zdroj: 
Centrum informačných systémov

Zamestnanci Trnavskej univerzity mali možnosť zúčastniť sa turistickej akcie, ktorá sa uskutočnila dňa 18.5.2017 a ktorej cieľom bola Manínska tiesňava a vrch Veľký Manín.

Z Trnavy do obce Záskalie sme sa dopravili mikrobusom, ktorý nás previezol aj cez divokú Manínsku tiesňavu. Počasie bolo nádherné a tak sme sa už tešili na príjemný pobyt v prírode a krásne výhľady. V obci Záskalie sme vystúpili z mikrobusu a na výber boli dve turistické trasy. Jedna viedla do Kostoleckej tiesňavy po červenej turistickej značke a druhá na vrch Veľký Manín po zelenej značke, kam aj išla väčšina turistov. Potom sa začal samotný výstup, ktorý bol pomerne namáhavý. Stúpalo sa po zelenej značke asi pol hodinu, až sme narazili na rázcestie Pod Veľkým Manínom. Tu sme sa občerstvili a pokračovali sme vo výstupe po žltej značke smerom na Manínsku tiesňavu. Išlo sa lesom, ale v štrbine pod severným vrcholom sa dalo odbočiť doprava a tu bola krásna vyhliadka na Manínsku tiesňavu, ďalej bolo Skalné okno a Partizánska jaskyňa. Všetky tieto skalné útvary sa nachádzali na jednom skalnom hrebeni, kde sa striedali výhľady na Malý Manín, Súľovské skaly, Martinské Hole a Malú Fatru. Nasledoval návrat na žltú značku a smer Manínska tiesňava. Po krátkom výstupe na vrchol trasy nasledoval asi hodinový zostup do autokempingu neďaleko Manínskej tiesňavy,  kde sa každý mohol občerstviť.

Odtiaľ sme sa mikrobusom odviezli do reštaurácie Salaš v Nimnici. Tu sme si dali neskorý obed a spokojní a plní dojmov sme už mysleli na návrat domov. Turistická akcia bola veľmi vydarená, za čo ďakujeme organizátorke pani Kristíne Huttovej a samozrejme všetkým zúčastneným, pre ktorých sa podobné akcie každoročne organizujú.

Malý Manín
Pri Partizánskej jaskyni
Partizánská jaskyňa
Pod Veľkým Manínom
Pod Veľkým Manínom
Vyhliadka - Malý Manín
Vyhliadka - Malý Manín, Súľovské skaly
Vyhliadka - Malý Manín, Súľovské skaly
Skalné okno
Skalné okno