Skočiť na hlavný obsah

Pred 30 rokmi sme spoznali meno prvého rektora Trnavskej univerzity

Pred 30 rokmi sme spoznali meno prvého rektora Trnavskej univerzity

Prvým rektorom obnovenej Trnavskej univerzity (1992) sa stal astronóm a kresťanský intelektuál Anton Hajduk. Pred 30 rokmi ho za rektora Trnavskej univerzity vymenoval prezident ČSFR Václav Havel 12. mája 1992.

Takto si naňho nedávno zaspomínal v Denníku N doctor honoris causa Trnavskej univerzity František Mikloško:

"A nakoniec, pred tridsiatimi rokmi, 25. marca 1992 vznikla zákonom SNR Trnavská univerzita a 12. mája 1992 prezident Václav Havel vymenoval za jej prvého rektora Antona Hajduka. Vláda Vladimíra Mečiara v tom zrejme videla príliš silný odkaz Václava Havla a novembrovej garnitúry na Slovensku, a preto chcela menovanie rektora zneplatniť. Boli sme svedkami urputného zápasu o nezávislosť tejto univerzity.

Bol to rektor Anton Hajduk, rovnako predseda akademického senátu Michal Slivka a tiež Michal Horský, ktorí odviedli statočný zápas o univerzitu. Rovnako to bol vtedajší primátor Trnavy Imrich Borbélyi, arcibiskup Ján Sokol a rektori českých a slovenských vysokých škôl, ktorí univerzitu podržali. A boli to znovu muži Novembra spolu s politikmi KDH, ktorí nakoniec zviedli o univerzitu víťazný zápas."