Filozofická fakulta
Pedagogická fakulta
Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce
Teologická fakulta
Právnická fakulta

Katarína Kalamenová: Študovať vo Frankfurte? Prečo nie?

Som študentkou teológie na Trnavskej univerzite a nikdy som neľutovala toto rozhodnutie. Áno, ako na každej vysokej škole sa stretneme s dobrými, ako aj zlými situáciami, no som tu, a toto je moja zvolená cesta! Štúdium na Trnavskej univerzite mi umožnilo vďaka európskemu programu Erasmus+ študovať v zahraničí, konkrétne v Nemecku, v mojej vysnenej krajine.

Štúdium teológie je "moderná“ cesta pre kohokoľvek

V rámci študijného pobytu Erasmus+ som si zvolila mesto Frankfurt am Main, ktoré je najväčším mestom Hesenska a po Berlíne, Hamburgu, Mníchove a Kolíne nad Rýnom je piatym najväčším mestom Nemecka. Tak, ako toto metropolitné mesto plné mrakodrapov ponúka človeku "iný“ komfort pre život, aj prosperita vysokých škôl vo Frankfurte je pompézna. Moja štátna vysoká škola Phil.-Theol. Hochschule Sankt Georgen nie je pútavá iba na pohľad. Okrem krásneho vnútorného a externého okolia ponúka študentovi spoluprácu s kvalifikovanými profesormi so ,,západným“ myslením. Samozrejme, tak ako je kultúra každej krajiny odlišná, je aj ľudská mentalita, ktorá veľmi ovplyvňuje aj moje štúdium na Hochschule Sankt Georgen. Táto frankfurtská univerzita mi priniesla nové priateľstvá, medzi spolužiakmi ako aj pedagógmi, nové pohľady na teológiu a filozofiu, voľnejšie a slobodnejšie pohľady na iné náboženstvá...

Aké máme prednášky na univerzite Sankt Georgen...

Hneď zo začiatku ma upútalo množstvo voliteľných predmetov, z ktorých si sám volíš rozvrh... Prednášky, semináre, či kolokviá hýria študentami bez rozdielu na vek, tvoj výzor či rasu. Táto teologická fakulta je špecifická tým, že sa zaoberá interreligióznymi vzťahmi, najmä islamom. Vyučujú sa tu predmety ako: Stvorenie – v pozadí kresťanskej a moslimskej teológie; seminár z morálnej teológie, ktorý sa zaoberá bytím zvierat na teologickom a filozofickom pozadí; pastorálnu teológiu zaoberajúcu sa dnešnou pandémiou covid-19 a jej následkami pre spoločnosť. Taktiež univerzita Sankt Georgen ponúka večerné jazykové kurzy pre študentov a mnoho iného. Mám si tu naozaj z čoho vyberať.

Je pandémia covid-19. No a čo? My aj tak chodíme do školy

Univerzita Sankt Georgen má viacej študentov ako moja slovenská teologická fakulta a napriek tomu, od začiatku semestra navštevujeme hodiny prezenčne alebo hybridným modusom (face to face a aj cez Zoom). Vždy keď máme prezenčné hodiny, nachádzame sa vo veľkej miestnosti, kde má každý rúško a je medzi nami 1,5 metrový odstup. Takže, ak máš po krk zlej situácie na Slovensku, vyskúšaj Univerzitu Sankt Georgen.

Autorka: Katarína Kalamenová

študentka Teologickej fakulty Trnavskej univerzity so sídlom v Bratislave

 

Trnavskú univerzitu môžete sledovať aj na sociálnych sieťach. Ďakujeme!

      

 

 

Frankfurt am Main
Frankfurt am Main
Katarína Kalamenová
Katarína Kalamenová
Katarína Kalamenová