Skočiť na hlavný obsah
Katarína Lenártová
07.07.2021

S vakcínou sa nám začalo ľahšie dýchať

katarina lenartova

Ako anestéziológ a intenzivista mám osobnú skúsenosť s pacientami s najvážnejším priebehom ochorenia po nakazení koronavírusom, tzv. Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus-2 (SARS-CoV-2).

Ihneď, ako pacient vyžadoval umelú pľúcnu ventiláciu, šance na úplne vyzdravenie rapídne klesali napriek enormnému úsiliu nás lekárov a žiadna terapia sa neosvedčila ako prelomová. Zasiahlo nás to všetkých: lekárov, pacientov, príbuzných. Sú to zážitky, na ktoré sa nedá zabudnúť... 

A potom prišla vakcína a nám sa odrazu začalo ľahšie dýchať, a to doslova.  

Pri rozhodovaní sa, či sa dám zaočkovať, nerozhodujem len o sebe, ale aj o svojich blízkych, o ľuďoch okolo mňa, o tých najzranitelnejších. Všetci si prajeme, aby posledné mesiace zostali už len ako nepríjemná spomienka a mohli sme žiť konečne ‘normálne’, a len tak ísť do divadla, na koncert, na prednášku, a to dosiahneme len všetci spolu. 

Máme to vo svojich rukách. Najlepším liekom je prevencencia, ktorú máme k dispozícii, tak je potrebné ukázať spolupatričnosť nás všetkých a dať sa zaočkovať!  

Katarína Lenártová

Autorka pôsobí ako lekárka v Anglicku aj ako doktorandka na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity. Venuje sa epidemiológii traumatických poranení mozgu na Slovensku a v Írsku, kde predtým tiež pracovala. Sama prekonala covid-19, rovnako sa v nemocnici pri Londýne starala o pacientov s najťažšími stavmi tohto ochorenia.

 

Čítajte viac: 

René Bílik o vakcinácii: Ide predovšetkým o život

Prečo sa dali zaočkovať proti covidu naši študenti

Viera Peterková: Vakcinácia je najefektívnejšia cesta v boji proti koronavírusu

Bohumil Chmelík: Niet inej cesty ako očkovanie

Martin Rusnák: Som COVID-19 očkovaný učiteľ a zdravotník

 

Trnavskú univerzitu môžeš sledovať aj na sociálnych sieťach. Ďakujeme!

 https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/facebook201.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/insta.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/linkedin.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/twitter.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/youtube.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/soundcloud.png 

 

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.