V roli premiérky: Študentka TRUNI zastupovala Slovensko na simulovaných rokovaniach o obrane

Volám sa Simona Perečinská a som študentkou druhého ročníka magisterského stupňa štúdia na právnickej fakulte. Uplynulý týždeň (v dňoch 20.-21.2.2025) som sa zúčastnila simulácie rokovaní Európskej rady a Rady EU s názvom ConSIMium, ktorá sa konala priamo v Rade Európskej únie v Bruseli.
Simulácia legislatívneho procesu EU. Naša študentka v roli premiérky
Simulácie sa každoročne zúčastňujú študenti zo všetkých členských štátov Európskej únie, z každého štátu je vysielaných šesť študentov. Práve ja som bola som členkou delegácie zo Slovenska, ktorú vyberá Slovenská rektorská konferencia na základe nominácií od univerzít a fakúlt z celej krajiny.
Cieľom podujatia ConSIMium je čo najreálnejšie simulovať legislatívny proces prijímania aktov práva EÚ - a to na rokovaniach na úrovni od národných expertov, veľvyslancov, ministrov, až premiérov.
ConSIMium simuluje legislatívny proces prijímania aktov práva EÚ
Zastávala som práve rolu “premiérky”, a na pár dní som tak simulovala premiérsku úlohu - priamo v priestoroch, kde premiéri reálne rokujú, vo formáte, v ktorom sa rokovania odohrávajú, o témach, aké sú momentálne aktuálne.
Slovenská premiérka (simulovane) rokovala o obrane a dodávke nerastných surovín
Počas simulácie tohto ročníka šlo o mimoriadne dôležité témy týkajúce sa obrany, konkrétne vo forme nariadení týkajúcich sa posilnenia európskeho obranného priemyslu prostredníctvom spoločného verejného obstarávania, a zriadenie rámca na zabezpečenie bezpečných a udržateľných dodávok nerastných surovín. Spolu s kolegami z ostatných členských štátov sme tiež absolvovali simuláciu rokovania s generálnym tajomníkom NATO.
Ako “premiérka” som reprezentovala Slovensko, konkrétne počas tzv. summitu - zasadnutia Európskej rady. Ide o formát, v ktorom sa stretávajú premiéri všetkých členských štátov niekoľkokrát ročne. Na vlastnej koži som si tiež v rámci simulácie zažila aj mediálnu stránku - mala som možnosť absolvovať vystúpenia pred novinármi zo všetkých členských štátov, tlačové konferencie, ako aj rozhovor s novinármi.
Diplomacia mi nie je cudzia
Simulácie ani diplomacia mi pred podujatím neboli cudzie. Počas štúdia na právnickej fakulte som pravidelne participovala na simulovaných súdnych sporoch. Spolu s kolegami z fakulty sme niekoľkokrát vycestovali do Spojených štátov, Ženevy či Ľubľany, pričom jedným z našich najvýznamnejších úspechov bolo 8. miesto na svetovom kole jednej z najväčších súťaží, 3. miesto v Európe, či moje individuálne umiestnenie medzi 100 najlepšími rečníkmi sveta z rečníkov z vyše 700 univerzít.
V oblasti diplomacie som zas získala cenné skúsenosti počas stáže v OSN v New Yorku, kde som minulý rok pôsobila pri Stálej misii Slovenskej republiky ako stážistka na pozícii legal adviser.
Hoci som sa teda aj doteraz venovala simulovaným súdnym sporom, a tiež mala možnosť nahliadnuť do diplomatického prostredia, spojenie týchto dvoch činností, a síce simuláciu diplomatických rokovaní, som osobne ešte nezažila. Práve projekt ConSIMium pre mňa predstavoval premiérovú skúsenosť na takomto type podujatia.
Pohybovať sa v medzinárodnom prostredí je podnetné
Simulácia bola výnimočná skúsenosť, vďaka ktorej som mala možnosť prakticky pochopiť komplexný legislatívny proces na úrovni Európskej únie, spoznať mladých zanietených ľudí z celej Únie, a vidieť reálny chod Rady. Skúsenosť si vážim o to viac, že sama študujem právo, ktoré je čoraz viac ovplyvnené práve európskou legislatívou. Navyše, pohybovať sa v medzinárodnom prostredí je vždy podnetné a oči otvárajúce.
Počas simulácie sa o našu delegáciu, tak ako to býva aj v realite, staralo Stále zastúpenie Slovenskej republiky pri EÚ v Bruseli. Mala som tak možnosť nahliadnuť do fungovania zastúpenia, ktoré zohráva ústrednú rolu v komunikácii medzi Slovenskom a európskymi inštitúciami.
Ďakujem za možnosť zúčastniť sa a simuláciu odporúčam každému, no najmä tým šikovným študentom, ktorí majú otázniky ohľadom fungovania Únie. Je skvelé zažiť si proces prijímania (hoci len simulovaných) právnych aktov - a vidieť, ako veľmi vie zavážiť hlas, hoci aj človeka z maličkého Slovenska, pri prijímaní kľúčových dokumentov tvarujúcich obraz Európy.
Ďakujem právnickej fakulte za dôveru, ktorú do mňa nomináciou na takto prestížne podujatie vložila. Rovnako tak ďakujem Slovenskej rektorskej konferencii za to, že ma spomedzi uchádzačov z celého Slovenska vybrala a dovolila mi reprezentovať na tejto vysokej úrovni.