Skočiť na hlavný obsah
Bc. Simona Kuzmuková
16.09.2022

Prvý ročník štúdia si dovolím považovať za najdôležitejší

ŠRTU

Blíži sa nový akademický rok, ktorý slávnostne otvoríme v pondelok 19. septembra (príďte medzi nás!). Spoznáme aj nových prvákov, ktorí si budú zvykať na nové prostredie. Pripravili sme pre nich "manuál prežitia" aj mapu študentského mesta Trnava. Taktiež prvákom - a nielen im - prinášame rady do života od študentky Simony Kuzmukovej.

Po obdržaní prijímacieho listu z fakulty, ktorú si študenti vyberú spomedzi ostatných ako tú najlepšiu voľbu pre svoju budúcnosť, začne všetko letieť šialeným tempom. Prvé týždne na vysokej škole sú práve to prelomové obdobie v živote každého študenta, pretože nie len že vystúpi ďaleko za hranice svojej komfortnej zóny, ale takmer bez uvedomenia sa začne ako osoba formovať, nadobúda tie najcennejšie skúsenosti a osobnostne rastie.

Nové prostredie na vysokej škole každého tak trochu vyvedie z miery, aj keď iba na okamih.

Prvý ročník štúdia si dovolím považovať za najdôležitejší. Študenti zistia, či výberom svojho štúdia trafili do čierneho alebo stúpili do prázdna, a je potrebné realizovať zmeny a nápravy. Z vlastnej skúsenosti viem, že nové prostredie na vysokej škole každého tak trochu vyvedie z miery, aj keď iba na okamih. Napriek uvedenému nie je potreba byť vystrašený. Od nikoho sa neočakáva, že bude od prvého dňa odrazom dokonalého študenta, ak taký vôbec existuje. Každý občas netrafí do správnej miestnosti a ocitne sa na nesprávnom seminári, pomýli si termín skúšky a príde o hodinu neskôr alebo miesto zdvorilého „dobrý deň“ obdarí vyučujúceho pozdravom „čau“, pretože si ho pomýli so študentom.

Dôležité je byť svoj a nebáť sa byť viac.

Dôležité je byť svoj a nebáť sa byť viac. V prípade, ak si chce študent osvojiť viac ako sa stihne prebrať na seminároch, odporúčam navštíviť kluby pod záštitou Študentskej rady Trnavskej univerzity a hlavne tie, ktoré absolútne nesúvisia s odborom študenta. Neostane tak limitovaný len rozširovaním vedomosti vo svojom obore, ale jeho znalosti sa obohatia, napr. v debatnom klube sa rozšíria o silu argumentácie alebo v literárnom klube o čaro literatúry.

Simona Kuzmuková

Mimoškolské aktivity robia zo študentov ľudí, ktorí sa stávajú pre trh žiadúcimi, nakoľko robia viac ako minimum, ktoré sa od nich vyžaduje a zároveň tým nepomáhajú len sebe, ale zveľaďujú aj prostredie ostatným okolo seba. Ďalším dôležitým krokom v začiatkoch štúdia je zabezpečenie si vstupu do univerzitnej knižnice. Trvá to pár minút a študentom to ušetrí nespočetne veľa peňazí za drahé knihy. Okrem ekonomických výhod spočíva hlavná výhoda najmä v tom, že kým sa zorientujete v tak obsiahlej knižnici, natrafíte na množstvo inej literatúry, po ktorej by ste za iných okolností nesiahli, a tým sa do vášho sveta dostane opäť niečo nové a žiadané.

Poučte sa z chýb nás starších študentov a učte sa pravidelne. Ušetríte si kopec starostí, nervov a zúfania.

V neposlednom rade považujem za dôležité vedieť si organizovať čas a určiť si hranice, a teda kde moja snaha robiť niečo viac a užitočné pre chod fakulty končí a nezačína zasahovať do najdôležitejšej povinnosti, a to najmä byť študent a plniť si svoje úlohy vyplývajúce zo seminárov. Ukončila by som to zaužívaným múdrom. Poučte sa z chýb nás starších študentov a učte sa pravidelne. Ušetríte si kopec starostí, nervov a zúfania.

raduj sa z priateľstiev truni

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.