Skočiť na hlavný obsah
PR
16.08.2023

O našom výskume úrazov hlavy informuje prestížny Washington Post

washington post brain injury screenshot

Ako môže poškodiť mozog hlavičkovanie futbalovej lopty. S týmto nadpisom vyšiel dnes (16. augusta 2023) článok v prestížnom denníku Washington Post z pera Gretchen Reynoldsovej. Autorka upozorňuje na riziko vzniku demencie či problémov s pamäťou, ktoré súvisia práve s hlavičkovaním. Vychádza z viacerých štúdií, jednou z nich je aj práca slovenských vedcov vrátane odborníka na verejné zdravotníctvo a prorektora Trnavskej univerzity prof. Mareka Majdana, MSc., PhD., a vedúceho katedry psychológie prof. PhDr. Mariána Špajdela, PhD.

Proteínová nerovnováha môže naštartovať patológiu

Washington Post odkazuje na štúdiu Spojitosť neotrasiteľných opakovaných nárazov hlavy a intenzívnej fyzickej aktivity s hladinami fosforylovaného tau181 a celkového tau v plazme mladých elitných futbalistovna ktorej sa podieľali výskumníci z Trnavskej univerzity, Slovenskej akadémie vied a Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského. Vyšla ešte v marci 2023 v JAMA Open Network.

Ako vysvetľuje Washington Post, vysokoškolskí futbalisti si rozvinuli pretrvávajúcu nerovnováhu v hladinách tau proteínov v krvnom riečisku, a to hneď po cvičení hlavičiek. "Tento druh nerovnováhy by mohol „naznačovať vznikajúce patologické procesy“ v lebkách hráčov, povedal pre Washington Post  docent Peter Filipčík, vedúci oddelenia molekulovej a bunkovej neurobiológie z Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

"Mám výborné pocity zo spolupráce s špičkovými odborníkmi z FTVŠ aj SAV na tomto výskume, ako aj na ďalších. Podarilo sa nám sformovať veľmi kompetentnú, zapálenú a talentovanú skupinu ľudí, ktorí majú spoločný cieľ a výborne sa navzájom dopĺňajú," hovorí jeden zo spoluautorov štúdie prof. Marek Majdan.

Marek Majdan

Negatívne následky hlavičiek 

Slovenská kohortná štúdia sledovala 37 elitných futbalistov, u ktorých pozorovali až 1,5 násobný nárast proteínu p-tau181 po hlavičkovom tréningu. Výskum odhalil významný pokles sústredenej pozornosti hráčov a ich kognitívnej flexibility po intenzívnom fyzickom cvičení a tréningu hlavy. 

Vzhľadom na možné negatívne následky hlavičkovania odborníci radia hlavičkovať menej, dokonca P. Filipčík odporúča nehlavičkovať pred pubertou a počas nej. "Zistili sme, že hlavičkovanie zvyšuje úroveň molekulárnych biomarkerov, ktoré boli predtým spájané výlučne s neurodegeneráciou a traumatickým poranením mozgu," uviedol P. Filipčík pre Washington Post. 

Dlhodobo sa venujeme výskumu úrazov mozgu a som rád, že prinášame výsledky a nové poznatky, ktoré môžu pomôcť ochrániť deti aj športovcov pred nepriaznivými dôsledkami v neskorších štádiách ich života.

"Článok sa opiera o výsledky experimentov, ktoré výskumný tím realizoval za ostatné obdobie s účasťou futbalistov, futbalistiek aj hokejistov. Tieto výsledky prirodzene viedli k plánovaniu ďalších experimentov na tento a budúci rok. Náš Inštitút pre globálne zdravie a epidemiológiu (IGHE) získal na jar tri granty, vďaka ktorým vieme zintenzívniť a ďalej rozvinúť naše aktivity v tejto oblasti," približuje prof. Marek Majdan. "Dlhodobo sa venujeme výskumu úrazov mozgu a som rád, že prinášame výsledky a nové poznatky, ktoré môžu pomôcť ochrániť deti aj športovcov pred nepriaznivými dôsledkami v neskorších štádiách ich života. Na výskume za TRUNI spolupracoval široký team IGHE s odborníkmi z viacerých katedier fakulty zdravotníctva a sociálnej práce a s kolegami z katedry psychológie vedenej profesorom Mariánom Špajdelom. To, že sme rozvinuli spoluprácu naprieč pracoviskami TRUNI, len znásobuje moju radosť z týchto úspechov."

S profesorom Marekom Majdanom, spoluautorom výskumu úrazov hlavy a spomínanej štúdie, pripravujeme podcast v našej sérii Hornopotočná 23. Pokiaľ vás táto téma zaujíma, neváhajte nám napísať na pr [at] truni.sk (subject: Dotaz%3A%20%C3%9Arazy%20hlavy, body: Dobr%C3%BD%20de%C5%88%2C%0Aprof.%20Mareka%20Majdana%20sa%20chcem%20sp%C3%BDta%C5%A5%3A%20%0A%0A) a možno položíme práve vašu otázku. 

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.