Skočiť na hlavný obsah
Zuzana Martinkovičová
23.12.2024

Miloš Lichner: Posilňovanie vnútorného prostredia univerzity a budovanie silnej značky

rektor Trnavskej uiverzity Miloš Lichner, študenti Trnavskej univerzity

Nový rektor si praje, aby sa Trnavská univerzita stávala stále pevnejšou súčasťou európskeho univerzitného sveta. Krátko po úspešných voľbách  rektora pripravila redakcia univerzitného časopisu rozhovor so zvoleným kandidátom, profesorom Milošom Lichnerom. V utorok 3. decembra 2024 ho do štvorročného funkčného obdobia vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Konsenzuálna práca

Prvého októbra 2024 ste boli výraznou väčšinou hlasov akademického senátu a správnej rady zvolený za rektora univerzity.  Aká bola vaša prvá myšlienka, keď ste sa dozvedeli výsledok volieb?

Som veľmi rád, že viacmesačná sága neúspešných volieb kandidáta na rektora sa konečne uzavrela, no zároveň dolieha na mňa váha zodpovednosti. V mojom úvodníku z januára 2024 som použil symboliku knihy Georgea R. R. Martina s názvom Games of Thrones, a keby sme sa chceli pohrať s významovými posunmi slov pri prekladoch a chýbajúcich interpunkčných znamienkach, tak by som použil český preklad "Hra o trůny", čo mi pripomína našu univerzitnú skratku "truni".

Tých niekoľko neúspešných kôl vážne poznačilo našu Trnavskú univerzitu a silne to rezonovalo v akademickom, ako aj v neakademickom prostredí na Slovensku. Máme pred sebou veľké výzvy a tie potrebujú stabilné vedenie. Verím, že sa mi podarí v súčinnosti s dekanmi vytvoriť súdržný tím vedenia univerzity, aby sme zvládli všetky výzvy, ktoré sú pred nami.

Zdá sa mi, že aj tieto neúspešné voľby svedčia o dvoch skutočnostiach: že na univerzite sa stále uchováva sloboda myslenia a že členovia senátu a správnej rady odmietli niektoré „hry“. Zároveň ma teší skutočnosť, že univerzita, aj keď trocha „doráňaná“, „prežila“ túto viacmesačnú ságu. Svedčí o tom, že má silné korene. Som presvedčený, že spoločne vyjdeme z tohto obdobia vnútorne posilnení a zjednotení.

Rektorské prostredie dôverne poznáte, nejaký čas pôsobíte ako poverený rektor. Máte teda pomerne jasnú predstavu o výkone tejto funkcie. Aké sú vaše priority pri riadení univerzity?

Ako poverený rektor – od januára tohto roka – som mal možnosť získať hlbší pohľad do fungovania univerzity. V duchu mojej stratégie rozvoja medzi moje hlavné priority patrí posilnenie vnútorného prostredia univerzity a budovanie silnej univerzitnej značky. Chcem klásť dôraz na konsenzuálnu spoluprácu medzi fakultami, študentmi a pedagogickými a nepedagogickými zamestnancami, pretože verím, že iba prostredníctvom súdržnosti a vzájomnej spolupráce môžeme dosiahnuť významný pokrok. Ďalšou prioritou je prepojenie univerzity s externým prostredím, a to cez medzinárodnú spoluprácu a projekty, ktoré podporia vedecko-výskumnú činnosť a zvýšia kvalitu vzdelávacích programov. Sme členmi úspešného medzinárodného konzorcia KreativEu, Konzorcia slovenských univerzít U10+ a Konzorcia trnavských univerzít.

miloš lichner

Kreativita a kontinuita

Názov vašej stratégie znel Kreativita a kontinuita. Kontinuálne napĺňanie vízie, stratégie a plnenie úloh z dlhoročného plánu je prirodzené. V čom spočíva prvok kreativity?

Kreativita v tejto stratégii spočíva v schopnosti prispôsobiť sa premenlivým podmienkam, ktorým univerzita čelí, a zároveň využiť nové príležitosti v oblasti vedy, vzdelávania a spolupráce. Kreatívny prístup zahrnuje pohľad do budúcnosti a aj rozvoj inovatívnych študijných programov a podporu interdisciplinárnych projektov, ktoré by prepojili rôzne odbory na univerzite. Chcem povzbudiť otvorenosť voči novým formám výučby a výskumu, podporiť rozvoj digitálnych nástrojov a pokračovať v digitalizácii univerzitných procesov, čo umožní univerzite modernizovať sa a lepšie reagovať na potreby študentov a spoločnosti.

Zostaňme ešte chvíľu pri stratégii. Mimoriadne zarezonovala vaša myšlienka posilňovania vedomia interného prostredia ako celku a spolupráca všetkých súčastí. Akým spôsobom by mali nefakultné súčasti univerzity participovať na budovaní silnej a dôveryhodnej značky?

Je pre mňa kľúčové, aby všetky súčasti univerzity, nielen fakulty, vnímali univerzitu ako jednotný celok, nie len ako súbor rôznych častí. Každá súčasť univerzity – či už ide o univerzitnú knižnicu, centrum informačných systémov, vydavateľstvo, študentskú radu alebo centrálnu administratívu a administratívu fakúlt – môže prispieť k budovaniu značky aktívnym zapojením sa do spoločných projektov a podpory komunikácie o úspechoch a hodnotách univerzity. Spoločne môžeme budovať príslušnosť a hrdosť na univerzitu, čo následne prispieva k jej dôveryhodnosti nielen medzi študentmi a zamestnancami, ale aj v širšej spoločnosti.

milos lichner, studenti trnavskej univerzity

Jezuiti pomáhali prekonávať krízy Trnavskej univerzity

Vďaka jezuitom bola Trnava 142 rokov úspešným, bohatým univerzitným mestom. K princípom našej Universitas Tyrnaviensis (1635-1777) sa hrdo hlásime. Sám ste súčasťou Spoločnosti Ježišovej. Ako ovplyvní táto skutočnosť vašu činnosť rektora?

Trnavská univerzita, Universitas Tyrnaviensis, je jedna z najstarších univerzít na Slovensku. Pôvodne ju v roku 1635 založili jezuiti a stala sa jednou z najvýznamnejších vzdelávacích inštitúcií v strednej Európe. Ak to rátame od založenia pôvodnej univerzity, tak som v poradí 49 rektorom (ako poverený výkonom funkcie rektora). Ide teda o veľkú históriu našej Trnavskej univerzity. Ako jezuiti sme stále pri vzniku univerzity a pomáhali sme prekonať aj výzvy a krízy, ktorým v minulosti čelila. Verím, že nesklamem mojich predchodcov a v spolupráci s vedením univerzity ju posunieme ďalej. Aby sa stávala stále pevnejšou súčasťou európskeho univerzitného sveta.

Na čo sa v pôsobnosti rektora univerzity najviac tešíte?

Najviac sa teším na možnosť posúvať našu univerzitu vpred, aby sa stala ešte lepším miestom pre vzdelávanie, výskum a celkový rozvoj. Verím, že môžem prispieť k vytvoreniu prostredia, kde sa budú študenti, pedagógovia a všetci zamestnanci cítiť ako súčasť jedného celku. Rád by som podporil kultúru otvoreného a rešpektujúceho dialógu a inovácie. Tu by som rád využil aj niektoré princípy jezuitského vzdelávania, ako napríklad sociálna spravodlivosť, či pomoc marginalizovaným skupinám, aby sa každý cítil na našej univerzite bezpečne a prijatý. S nadšením sledujem, ako spolupráca medzi rôznymi fakultami a pracoviskami prispieva k budovaniu našej univerzitnej značky. Teším sa tiež na posilnenie medzinárodných kontaktov, ktoré nám umožnia priniesť nové príležitosti pre našich študentov a zamestnancov a upevniť univerzitu ako miesto, ktoré podporuje kreativitu a kontinuitu.

Milos Lichner

Udržateľný rozvoj

Čo považujete za najväčšiu výzvu ?

Najväčšou výzvou pre Trnavskú univerzitu je podľa môjho názoru zabezpečenie udržateľného rozvoja univerzity v kontexte súčasných spoločenských a ekonomických podmienok a naplnenie projektových zámerov Konzorcia trnavských univerzít. To zahrňuje dodržiavanie finančnej disciplíny v čerpaní projektových prostriedkov, vytvorenie stabilného finančného prostredia efektívnym využívaním rozpočtových prostriedkov, ktoré podporuje nielen našu akademickú a vedeckú činnosť, ale aj kvalitnú infraštruktúru a inkluzívnu univerzitnú kultúru. Dôležité je tiež adaptovať sa na nové požiadavky, ako je digitalizácia a internacionalizácia vzdelávania, ktoré sú nevyhnutné na udržanie konkurencieschopnosti univerzity na národnej aj medzinárodnej úrovni. Verím, že prostredníctvom efektívnej spolupráce všetkých zložiek univerzity a s dôrazom na kreativitu a kontinuitu môžeme tieto výzvy úspešne zvládnuť a ďalej posilňovať pozíciu univerzity ako excelentného vzdelávacieho a vedeckého inštitútu.

Vysoká manažérska činnosť si vyžaduje permanentné nasadenie, vnútornú disciplínu, často multitasking, čo je nápor na mentálnu i fyzickú kondíciu. Ako sa udržujete v rovnováhe?

Udržiavať rovnováhu je pre mňa kľúčové, aby som mohol naplno plniť svoju úlohu a zodpovednosť s tým spojenú. Fyzická aktivita je pre mňa významným zdrojom energie a pomáha mi odbúrať stres. Rád športujem, venujem sa cyklistike: či už vonku na mojom cestnom bicykli alebo indoorovo na stacionárnom bicykli, skialpinizmu, bežkám, behu, plávaniu a otužovaniu. Tieto aktivity mi poskytujú priestor na odreagovanie a regeneráciu. Rovnako sa rád ponorím do klasickej hudby, ktorá mi dodáva vnútorný pokoj a inšpiráciu. Vážim si aj podporu a spoluprácu mojich kolegov, vďaka čomu sa môžem lepšie koncentrovať na strategické úlohy a plniť ciele univerzity s jasnou hlavou a odhodlaním. A najmä rád trávim čas s mojimi dobrými priateľmi v rozhovoroch.

Vyšlo v časopise Universitas Tyrnaviensis 4/2024.

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.