Skočiť na hlavný obsah
PR
01.11.2024

Udelíme čestné doktoráty odborníkom na sociálnu prácu a verejné zdravotníctvo

doctor honoris causa, trnavská univerzita

Na slávnostnom zasadnutí vedeckej rady Trnavskej univerzity 5. novembra 2024 udelíme titul doctor honoris causa dvom zahraničným odborníkom. Novými čestnými doktormi sa stanú Emmanuel Jovelin z Francúzska a Jaap Koot z Holandska. Srdečne vás pozývame na túto akademickú slávnosť.

Jacobus Adrianus René Koot rozvíja globálne zdravie

Dr. Jaap Koot preukázal výnimočné výsledky v oblasti zdravia verejnosti a verejného zdravotníctva, ktoré významne prispeli k rozvoju poznania, praxi a spoločenskému prospechu. Svojou prácou významne podporoval rozvoj globálneho zdravia v Holandskom kráľovstve a vo svete, vrátane zdieľania pozitívnych hodnôt s Trnavskou univerzitou.

Nezanedbateľne prispel k poznávaniu faktorov a implementácii princípov prevencie chronických ochorení na populačnej úrovni vo svete, vo svojej domovine, v Afrike aj Ázii a v neposlednom rade na Slovensku.

Praktickými skúsenosťami, ktoré kombinuje s vedeckým prístupom a manažérskymi schopnosťami, sa podelil s množstvom študentov, lekárov, zdravotníkov aj komunitných pracovníkov v mnohých krajinách sveta.

Zvlášť cenný je jeho príspevok k výchove mladej generácie učiteľov a vedcov na Trnavskej univerzite. Významne tým prispel aj k rozvoju odboru verejné zdravotníctvo na Trnavskej univerzite, kde inšpiroval najmä oblasť verejného zdravotníctva založeného na dôkazoch, práva pacientov i komunitné programy prevencie chronických ochorení. Udelenie sa navrhuje s osobitným zreteľom na kontinuálne upevňovanie vedeckých, pedagogických i osobných vzťahov medzi akademikmi oboch univerzít v rámci výskumných programov EU.

Dr. Koot riešil významné otázky aplikovaného výskumu v mnohých krajinách sveta. Okrem iného sa zaoberal prevenciou malárie, kde pracoval na jej kontrole v Tanzánii. V rámci projektu pôsobil ako hlavný výskumník v hodnotení programu IT-bed net v Tanzánii a výsledky publikoval vo WHO.

Svoju pozornosť venoval tiež inovačnému výskumu v oblasti zdravotnej gramotnosti starnúcich ľudí (IROHLA). Koordinoval medzinárodné výskumné konzorcium s 12 európskymi partnermi.

Emmanuel Jovelin je odborníkom na medzinárodnú migráciu

Prof. Emmanuel Jovelin sa venuje utečeneckej a migračnej politike, jej praktickým riešeniam vo svetovom meradle, najmä vo Francúzsku. Rozvíja odbor sociálna práca v medzinárodnom kontexte a dlhodobo vynikajúco spolupracuje s Fakultou zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity.

Čestný doktorát mu udelíme so zreteľom na kontinuálne upevňovanie vedecko-spoločenských vzťahov cez Erasmus+ a na aktivity prof. Jovelina v Európskom inštitúte sociálnej práce (ERIS), ktorého členom je aj katedra sociálnej práce.

Do októbra 2020 pôsobil E. Jovelin ako univerzitný profesor a riaditeľ Laboratória sociálnych vied v Lorraine. Analyzoval napríklad konflikty a násilie na 47 vysokých školách. Poukázal na možnosti riešenia, keďže za násilie sú zodpovední aj iní aktéri, nielen študenti.

V rokoch 2004-2014 bol prezidentom Francúzskej asociácie sociálneho vzdelávania. Pracoval tiež ako riaditeľ pre medzinárodné vzťahy v Sociálnom inštitúte v Lille. 

Je zodpovedným tvorcom študijného programu medzinárodná migrácia, ktorý sa v magisterskom stupni plánuje otvoriť v októbri 2024 vo viacerých krajinách (Španielsko, Taliansko, Švajčiarsko).

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.