Skočiť na hlavný obsah
PR
10.12.2019

Prof. Mária Novotná sa stala čestnou doktorkou

profesorka Mária NovotnáCelý život zasvätila archeologickej vede, viedla záchranné a systematické terénne výskumy, starostlivo vytvárala chronologické schémy doby bronzovej na Slovensku a tiež rekonštruovala počiatky tunajšej baníckej činnosti a metalurgie medi. Viac ako 40 rokov vyučovala na Univerzite Komenského v Bratislave, potom  v roku 1997 v Trnave založila jediné pracovisko svojho druhu na Slovensku: katedru klasickej archeológie. Dnes (10.12.2019) na slávnostnom spoločnom zasadnutí vedeckej rady Trnavskej univerzity v Trnave (TU) a vedeckých rád jej fakúlt profesorke Márii Novotnej udelili vedeckú hodnosť doctor honoris causa.

„Trnavská univerzita si uvedomila, že rola učiteľa je nezastupiteľná a že záleží na ňom, ako odbor vyzerá. Dodnes som zostala vo veľmi dobrom kontakte so študentmi, je to pre mňa najväčšie zadosťučinenie,“ povedala M. Novotná. „V dnešných časoch treba viac približovať klasickú a pravekú archeológiu, lebo si majú čo povedať.“

profesorka Mária Novotná

Trnavská univerzita v Trnave udelila čestný doktorát profesorke M. Novotnej na návrh dekana filozofickej fakulty Erika Hrnčiarika. „Pani profesorka Novotná je špecialistka na dobu bronzovú a urobila základ pre svetovú vedu o dobe bronzovej. Mnohé náleziská z územia Slovenska, ktoré publikovala, sa stali dôležitými v európskom kontexte, ako napríklad Handlová,“ doplnil E. Hrnčiarik.

„Jej práce patria medzi základné v odbore, v jej publikačnej činnosti nechýbajú ani popularizačné práce,“ informovala vedúca katedry klasickej archeológie Klára Kuzmová. „Katedra získala prostredníctvom jej aktivít významný kredit a jej absolventi našli uplatnenie doma i v zahraničí.“

profesorka Mária NovotnáNositeľka medaily Poľskej akadémie vied, zlatej plakety Archeologického ústavu SAV a ďalších ocenení profesorka Mária Novotná naďalej  pokračuje vo svojej vedeckej i pedagogickej činnosti. Svoje odborné znalosti i organizačné skúsenosti odovzdáva nielen svojím blízkym spolupracovníkom, ale aj širšiemu okruhu kolegov, doktorandov a študentov. Ako medzinárodne uznávaná bádateľka sa významnou mierou podieľa na šírení dobrého mena slovenskej vedy vo svete. Hodnotné dielo, ktoré za svojho života vytvorila, má svoje trvalé miesto nielen v slovenskej, ale i v európskej archeológii.

foto: Trnavská univerzita v Trnave/Barbora Likavská

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.