Skočiť na hlavný obsah
prof. PaedDr. René Bílik, CSc.
09.07.2021

Ochrana života a zdravia je v súlade s misiou Trnavskej univerzity

Vážené kolegyne, vážení kolegovia, milé študentky, milí študenti,

s blížiacim sa koncom tohto akademického roka, počas ktorého sme sa takmer vôbec nestretli a takmer nič z pravidelných akademických udalostí sa nedalo uskutočniť, sme oslovili tých z Vás, ktorí sa rozhodli čeliť pretrvávajúcej pandémii očkovaním. Chceli sme poznať motivácie, ktoré Vás k takémuto kroku viedli. Súčasne, a to chcem zdôrazniť a podčiarknuť, sme chceli Váš prístup vyzdvihnúť a ukázať ho ako možnú motiváciu pre ostatných. Výsledky vedeckého výskumu, ktorý sa s nevídanými ľudskými kapacitami a nevídaným úsilím venuje vírusu spôsobujúcemu ochorenie COVID–19, nás totiž uisťujú v tom, že ak chceme chrániť zdravie a životy nás všetkých, mali by sme zvážiť, či to urobíme v pretrvávajúcej osobnej a spoločenskej izolácii, uzavretí doma a vo vlastnej krajine, alebo si vyberieme cestu preventívnej ochrany v podobe očkovania. Pri tomto zvažovaní, verím tomu, môže mnohým z nás pomôcť príklad a poznanie motivácií tých, ktorí sa pre vakcináciu rozhodli. Preto všetkým, ktorí boli ochotní podeliť sa o impulzy pre svoje rozhodnutie úprimne  - ďakujem!

   Ochrana ľudského života a zdravia je v úplnom súlade s humanitným a spoločenskovedným jadrom študijných programov ponúkaných na našej alma mater a je v absolútnom súlade s jej spoločenskou misiou. V rovnakom súlade s týmto všetkým je však aj otvorenosť a snaha povedať svoj vlastný názor. Preto oceňujem aj vyjadrenie, ktoré vyvolalo síce polemiku, ale nijako nevybočilo z rámcov ochrany zdravia a života. Dobre chápem medicínske jadro názoru prof. Rusnáka i ten jeho rozmer, ktorý sa dotýka oblasti nášho verejného zdravotníctva, jeho schopnosti zvládnuť svojimi kapacitami pandemickú situáciu a súčasne neohroziť všetkých tých, ktorí majú iné, než infekciou spôsobené problémy. Ak sme deklarovali nesúlad tohto názoru s oficiálnym stanoviskom univerzity, tak len preto, lebo žiadna verejná vysoká škola nemôže prácu svojich učiteľov a štúdium svojich študentov podmieňovať tým, čo prekračuje všeobecne záväzné pravidlá.

To, s čím sa však nemôžem nijako stotožniť, je agresivita, nekompetentnosť a ľudská podlosť, ktorú som vyčítal z reakcií na názor prof. Rusnáka, erudovaného odborníka, etablovaného nielen u nás, ale aj v zahraničí a v prostredí Svetovej zdravotníckej organizácie. Lenže ako reagovať na vulgárnosť, hlúposť a nekompetentnosť? Určite nie rovnako vulgárne a hlúpo, skôr zahanbením a smútkom z toho, že aj takéto rozmery môže verejný diskurz nadobudnúť. Verím však, že naše akademické prostredie sa kultúrnym spôsobom vyrovná aj s týmto výbuchom ľudského strachu a frustrácie a s nekultúrnosťou, ktorá ho (tak to už pri výbuchoch býva) sprevádzala.

   Milé kolegyne a kolegovia, milé študentky, milí študenti, verím, že sa na začiatku nového akademického roka stretneme, že sa budeme stretávať počas celého jeho trvania a veľmi sa na tieto stretnutia teším. Urobte, čo uznáte za vhodné, aby sme sa vrátili k normálnemu akademickému životu a prajem Vám pokojné leto, plné zdravia.

 

                                                                                 prof. PaedDr. René Bílik, CSc.

                                                                                                    rektor

 

Trnavskú univerzitu môžete sledovať aj na sociálnych sieťach. Ďakujeme!

 https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/facebook201.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/insta.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/linkedin.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/twitter.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/youtube.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/soundcloud.png 

 

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.