Skočiť na hlavný obsah
PR
09.05.2021

Je dôležité, aby pracovné prostredie podporovalo ženy a matky

Ako svoje materstvo prežívajú vysokoškolské pedagogičky na Trnavskej univerzite? Prinášame vám dva inšpiratívne príbehy.

Jaroslava Vydrová: Je nám spolu veľmi dobre

            Mgr. Jaroslava Vydrová, PhD. pôsobí na Katedre filozofie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Spolu s manželom docentom Antonom Vydrom, s ktorým sa stretajú aj na rovnakom pracovisku,  vychovávajú Damiána, Agátku a Tobiáša. Staršie chodia do základnej, najmladší Tobiáš do materskej školy.

Jej deti majú tak trochu problém vysvetliť, čo ich mama robí – aké je jej povolanie, kde pracuje. Ruku na srdce: ako by ste vysvetlili ostatným deťom v škôlke alebo škole, že vaša mama je filozofka so zameraním na fenomenológiu? „Materstvo či otcovstvo sú aj zaujímavé filozofické témy, takže po narodení detí ma táto téma zaujímala aj teoreticky,“ priznáva J. Vydrová.

Vydrovci radi chodia na výlety, do prírody, no vyhľadávajú aj kultúrne zážitky, ktoré ponúka Trnava: divadlo, galérie, Malý Berlín, knižnica... „Vždy sme chceli mať väčšiu rodinu, a takto je nám spolu aj veľmi dobre. Či by sme už však deti mali alebo nemali, otázka zmyslu a naplnenia života sa celkom neodvíja len od toho. Určite som v mnohom veľmi bežnou mamou, ktorá sa s deťmi teší aj naráža na problémy, ktoré sa niekedy prekonávajú jednoduchšie, inokedy náročnejšie,“ približuje Jaroslava Vydrová.

Vždy sme chceli mať väčšiu rodinu, a takto je nám spolu aj veľmi dobre.

Posledný rok dal zabrať aj Vydrovcom rovnako ako ostatným rodičom: home office v spojení so zatvorenými školami priniesol náročné obdobie, na ktorého konci je – únava. „Navyše, online-život pre deti nie je plnohodnotnou náhradou školy. Deti boli príliš dlho takto doma.“

Jaroslave Vydrovej pomáha pri zladení materských a rodičovských povinností s akademickou prácou najmä flexibilný pracovný čas a to, že si dokážu s manželom pomôcť. Problémom je – a to aj pre mnohé iné matky – návrat po materskej „dovolenke“ do pracovného pomeru. „Publikačná prestávka sa dobieha ťažšie. Alebo nie je jednoduché odísť na materskú počas riešenia nejakého rozbehnutého vedeckého projektu. Keď máte malé deti, nedá sa kedykoľvek vycestovať, zúčastniť sa celodenných konferencií, keď sú deti choré, nemôžete si vždy zobrať 'voľno'.“

            V posledných rokoch sa často otvárajú otázky, ako pomôcť rodinám alebo špecificky otcom či matkám. Budúci reformátori vysokých škôl by si mohli položiť otázku, ako si viac všimnúť aj ženy-matky vo vede, výskume a vzdelávaní. „Veda je tvorivá aktivita a vyžaduje si svoj čas. Nárok na rýchlosť, kvantifikovanie vedeckých výsledkov nie vždy sledujú reálne životné možnosti rodičov.“

            Hoci Jaroslava Vydrová nepripisuje Dňu matiek väčší význam, registruje ho cez školské a škôlkarské aktivity svojich detí. Najčastejšie deti namaľujú pekný obrázok s poďakovaním či vyznaním lásky. Robia si Vydrovci teda špeciálne plány na tohoročný 9. máj? „Keď bude pekné počasie, vyberieme sa na výlet alebo do galérie. Veľmi rada by som si napríklad pozrela výstavu Edmunda Gwerka v Bratislave, na ktorého obrazy sme sa chodievali pozerať do Banskej Štiavnice.“

Soňa Kucharíková: Materstvo ako najkrajšia vec na svete

Biologička RNDr. Soňa Kucharíková, PhD. má za sebou 11 rokov úspešnej vedeckej práce v Belgicku. Hoci sa jej Belgicko stalo takmer druhým domovom, absolvovala aj vedecké pobyty v Nemecku a USA. Zaoberá sa najmä výskumom mikroorganizmov z nemocničného prostredia, ktoré odolávajú dostupným liekom a môžu byť životu nebezpečné.

Od januára 2020 pôsobí ako odborná asistentka a vedúca laboratórií na Katedra laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave. „Študenti, ktorých som stretla na Trnavskej univerzite, sú veľmi šikovní, nezaostávajú za zahraničnými. A aj technické vybavenie vysokých škôl, na ktorých sa študujú vedné odbory, je oveľa lepšie ako v čase, keď som odchádzala do zahraničia. Samozrejme, belgickí pedagógovia majú slušnejšie platy ako slovenskí. Ale za tie roky, čo som tu nebola, aj u nás platy pedagógov narástli. Ten rozdiel ma netrápi. Radšej sa uskromním. Zvolila som si možnosť zostať doma, na Slovensku,“ uviedla pre portál Veda na dosah.

Spolu s priateľom vychováva Soňa Kucharíková ich syna Stanka, ktorý ma 1 rok a 9 mesiacov. „Materstvo ma určite napĺňa a je to jedna z najkrajších vecí na svete. Deti sú zmyslom života. I keď je to niekedy veľmi náročné skĺbiť starostlivosť o dieťa, vedenie domácnosti, prácu, ale ženy ako matky dokážu aj nemožné. Ako mama zápasím najmä s enormným nedostatkom času, pretože mi nezostáva voľná chvíľa na vlastné koníčky, ale beriem to ako prechodný stav. Keď malý Stanko pôjde do škôlky, tak si určite opäť nájdem čas na cvičenie, ktoré mi nesmierne chýba,“ hovorí S. Kucharíková.

Materstvo ma určite napĺňa a je to jedna z najkrajších vecí na svete.

Na to, aby dokázala skĺbiť prácu vedkyne, pedagogičky s materskými radosťami i starosťami potrebuje dobrý časový manažment, ktorý začína stanovením si priorít. „Napríklad ak je Stanuško hore, tak mu venujem maximálnu pozornosť a snažím sa mu dať zo seba všetko. Keď na obed zaspinká, tak sa najskôr v pokoji naobedujem a začnem riešiť pracovné veci. Na druhej strane mám veľkú pomoc zo strany mojej maminy, ktorá sa stará o malého Stanka, keď musím ísť do práce.“

Nesmiernou výhodou vysokoškolského prostredia zostáva fakt, že si môžeme pracovný čas zadeliť lepšie a prispôsobiť sa danej situácii, dopĺňa naša mladá výskumníčka. „Je veľmi dôležité, aby pracovné prostredie bolo naklonené ženám ako aj matkám. V tomto som mala veľké šťastie.“

            Soňa Kuchariková považuje Deň matiek za príležitosť poďakovať naším mamám a starým mamám za všetko, čo pre nás urobili a neustále robia. „Avšak Deň matiek má pre mňa takú istú hodnotu ako Deň otcov. Nesmieme zabúdať, že otcovia sú významnou súčasťou rodiny.“

Ako teda bude vyzerať tohoročný Deň matiek? „Nejaké špeciálne plány nemám, ale asi sa všetci súrodenci (brat a sestra) spolu s ich deťmi (Marko 8 rokov a Emka 4 mesiace) zídeme u našich rodičov a posedíme si na terase.“

 

foto: TRUNI/Barbora Likavská

 

Trnavskú univerzitu môžete sledovať aj na sociálnych sieťach. Ďakujeme!

 https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/facebook201.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/insta.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/linkedin.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/twitter.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/youtube.png https://www.truni.sk/sites/default/files/field/image/soundcloud.png 

 

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.