Skočiť na hlavný obsah
František Mikloško, doctor honoris causa Trnavskej univerzity
08.05.2022

František Mikloško: Vítazný zápas o Trnavskú univerzitu

František Mikloško

Politik a disident František Mikloško, ktorý ako predseda Slovenskej národnej rady podpísal zákon o zriadení Trnavskej univerzity, si pre Denník N pripomenul tri výročia. Jedným z nich je aj obnovenie našej alma mater. Z článku vyberáme: 

"A nakoniec, pred tridsiatimi rokmi, 25. marca 1992 vznikla zákonom SNR Trnavská univerzita a 12. mája 1992 prezident Václav Havel vymenoval za jej prvého rektora Antona Hajduka. Vláda Vladimíra Mečiara v tom zrejme videla príliš silný odkaz Václava Havla a novembrovej garnitúry na Slovensku, a preto chcela menovanie rektora zneplatniť. Boli sme svedkami urputného zápasu o nezávislosť tejto univerzity.

Bol to rektor Anton Hajduk, rovnako predseda akademického senátu Michal Slivka a tiež Michal Horský, ktorí odviedli statočný zápas o univerzitu. Rovnako to bol vtedajší primátor Trnavy Imrich Borbélyi, arcibiskup Ján Sokol a rektori českých a slovenských vysokých škôl, ktorí univerzitu podržali. A boli to znovu muži Novembra spolu s politikmi KDH, ktorí nakoniec zviedli o univerzitu víťazný zápas."

V ťažkých časoch sú to vždy jednotlivci, ktorí prinášajú nádej a posúvajú dejiny dopredu

František Mikloško sa zúčastnil aj spomienkovej diskusie práve k 30 rokom obnovenej TRUNI. Pripravujeme pre vás celý záznam, ktorý bude k dispozícii na webe a sociálnych sieťach. 

Čestný doktor Trnavskej univerzity v Trnave dostal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu. „Trnavská univerzita je prvorodenou dcérou slobody na Slovensku,“ povedal F. Mikloško počas inaugurácie súčasného rektora TU profesora Reného Bílika 13. novembra 2019.

Doctor honoris causa Trnavskej univerzity František Mikloško uzavrel svoj článok týmito slovami:

"V ťažkých časoch sú to vždy jednotlivci, ktorí prinášajú nádej a posúvajú dejiny dopredu. Ináč tomu nebude ani dnes, keď slovami pápeža Františka, Európa je vo vojne na Ukrajine svedkom „desivého úpadku ľudstva“. Títo ľudia spravodlivosti a nádeje budú aj na Slovensku znovu prepotrební!"

foto: TRUNI/Barbora Likavská

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.