Skočiť na hlavný obsah
PR
03.01.2020

Prezidentka SR vyznamenala aj osobnosti Trnavskej univerzity

Od vzniku Slovenskej republiky uplynulo 27 rokov. Prezidentka Zuzana Čaputová pri tejto príležitosti ocenila dvadsať osobností verejného života. Slávnostný večer, ktorý sa konal 2. januára 2020 v historickej budove Slovenskej národnej rady v Bratislave, bol významný aj pre Trnavskú univerzitu v Trnave.

František Mikloško

Zora Bútorová

Pribinov kríž II. triedy dostala za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj SR Zora Bútorová, ktorá externe pôsobí na katedre sociológie filozofickej fakulty. Zaoberá sa výskumom politickej kultúry a postojov obyvateľov k rozličným aspektom transformácie spoločnosti. Skúma aj zmeny v živote žien a v rodových vzťahoch na Slovensku po páde komunizmu. V posledných rokoch sa venuje sociologickým aspektom starnutia. V roku 1997 stála pri zrode Inštitútu pre verejné otázky.

Helena Barancová

Radom Ľudovíta Štúra II. triedy prezidentka ocenila za mimoriadne zásluhy o rozvoj právnej vedy profesorku Helenu Barancovú, ktorá je uznávanou odborníčkou na pracovné právo. Je vedúcou Katedry pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Podieľala sa na založení právnickej fakulty v Trnave a niekoľko rokov bola aj jej dekankou.

František Mikloško

Medzi vyznamenanými nechýbal ani František Mikloško ako disident a politik, ktorý prispel k pádu totality. Čestný doktor Trnavskej univerzity v Trnave dostal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy  za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu. „Trnavská univerzita je prvorodenou dcérou slobody na Slovensku,“ povedal F. Mikloško počas inaugurácie súčasného rektora TU profesora Reného Bílika 13. novembra 2019.

Peter Zajac

Nositeľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy sa stal aj literárny vedec Peter Zajac, ktorý je členom Vedeckej rady Pedagogickej fakulty TU. Oceneným priamo v dejisku slávnosti zablahoželal rektor univerzity René Bílik.

foto: prezident.sk