Dejiny kremnického konventu rehole menších bratov sv. otca Františka

Rukopisné Dejiny kremnického konventu rehole menších bratov sv. otca Františka, uložené na rímskokatolíckej farnosti v Kremnici, predstavujú veľmi cenný historiografický prameň k dejinám Kremnice.
Zápisky gvardiána ako plnohodnotné dielo
V roku 1742 ich začal písať gvardián kremnického františkánskeho konventu Benedikt Mayerl, neskôr v jeho diele pokračovali ďalší františkáni.
Rukopis sa delí na viacero kapitol a paragrafov, v ktorých sa opisujú dejiny mesta Kremnica i kremnického františkánskeho konventu. Kronika obsahuje aj výnimočnú edíciu privilégií kremnických minciarov, súpis františkánskych hodnostárov (siahajúci až do roku 1946) a fundácií kláštora. Ide o štruktúrované plnohodnotné historiografické dielo, čím sa odlišuje od väčšiny iných dobových františkánskych kroník, ktoré mali zvyčajne oveľa jednoduchší charakter heslovitých zápisov najdôležitejších udalostí.
V Dejinách konventu kremnických františkánov je množstvo údajov ku klasickým a cirkevným dejinám, ale aj k dejinám hospodárstva, finančníctva, numizmatiky a z kultúrnej histórie v najširšom zmysle slova, nechýba ani niekoľko vynikajúcich perokresieb.
Edícia v najmodernejšom preklade rešpektuje barokový originál
Pri príležitosti 280. výročia vzniku Dejín konventu kremnických františkánov vydalo NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica túto jeho edíciu a preklad. Rukopis pôvodného latinského a nemeckého textu Dejín editori pripravili na základe najmodernejších edičných pravidiel a preložili do súčasného slovenského jazyka s prihliadnutím na štylistiku originálneho barokového textu.
Knihu otvára úvodná štúdia venovaná predovšetkým samotným Dejinám (členenie, obsahová náplň, miesto v rámci ranonovovekej historiografie, autori, fyzické parametre), ako aj transkripčným a edičným pravidlám ich textu. Nasleduje edícia a preklad, pričom na príslušných dvojstranách je vždy vľavo textový originál a vpravo jeho preklad. Na konci je rozsiahlejší historiografický a filologický poznámkový aparát, ktorý dopĺňa, vysvetľuje, príp. koriguje pôvodný text kroniky. Kniha je jedným z prvých rozsiahlejších edičných projektov týkajúcich sa dejín františkánskeho rádu na Slovensku.
K výslednej podobe edície a prekladu kremnických Dejín prispeli podstatnou mierou obaja recenzenti – Imrich Nagy z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Ivan Lábaj z Univerzity Komenského v Bratislave. Výrazným spôsobom sa na výslednej štylizácii dobových aj súčasných textov podieľala jazyková korektorka Daniela Marsinová. Príťažlivý dizajn knihy vytvoril Marek Kianička, pričom nadviazal na vlastný vizuál knihy Dejiny mesta Kremnice od Mateja Bela, ktorú kremnické múzeum vydalo v roku 2018.
Historia Cremniciensis conventus ordinis minorum Sancti Patris Francisci
Dejiny kremnického konventu rehole menších bratov sv. otca Františka sú výnimočným historickým prameňom a veríme, že si nájdu svojich laických i odborných čitateľov, a to aj v prostredí Trnavskej univerzity, s ktorou ich spája osobnosť zakladateľa kremnického konventu, ostrihomského arcibiskupa Juraja Lipaia.
Po úvodnej kapitole venovanej dejinám mesta Kremnica autor kroniky predosiela samotným dejinám konventu Pamätník vďaky alebo krátku chváloreč na Juraja Lipaia, ktorá predstavuje pozoruhodné spracovanie života tejto významnej osobnosti dejín historickej Trnavskej univerzity a priamo sa dotýka aj založenia Generálneho kolégia (zvaného Rubrorum).