Skočiť na hlavný obsah
Ing. Eva Filipová
15.11.2021

Aj ty sa môžeš stať buddym

Erasmus Trnava

Erasmus Student Network (ESN) je najväčšia študentská organizácia v Európe. Vznikla 16. októbra 1989. Oficiálne bola zaregistrovaná v roku 1990 za účelom podpory študentských mobilít.

Organizácia je prítomná vo viac ako 1 000 vysokoškolských inštitúciách v 42 krajinách. Neustále sa vyvíja a rozrastá. Približne 15 000 aktívnych členov je v jednotlivých sekciách podporovaných tzv. buddies, a spoločne sa starajú o zahraničných študentov. V ESN teda celkovo pôsobí takmer 40 000 mladých dobrovoľníkov, ktorí ročne pomáhajú viac ako 220 000 zahraničným študentom.  

 • Pomáha 200 000 študentom ročne,
 • 15 000 aktívnych členov,
 • na dobrovoľníckej báze,

ESN funguje na troch leveloch: lokálny, národný a medzinárodný.

ESN sa snaží vytvoriť mobilnejšie a flexibilnejšie prostredie pre vzdelávanie a to aj poskytovaním medzikultúrnych skúseností aj tým študentom, ktorí nemajú možnosť odísť na pobyt v zahraničí ("internacionalizácia doma").

Erasmus Student Network Slovenská republika o.z. (ESN Slovensko) je nezisková študentská organizácia. Hlavným cieľom je zastupovať zahraničných študentov na Slovensku, a teda poskytovať možnosti prispievajúce ku kultúrnemu porozumeniu a osobnému rozvoju v rámci hesla „študenti pomáhajú študentom“. Každý rok prichádza na Slovensko približne 2 000 zahraničných študentov. O týchto študentov sa stará 10 sekcií na celom Slovensku, od Bratislavy až po Košice. ESN Slovensko sa snaží o to, aby každý študent prežil najlepšie zážitky svojho života práve na Erasme. ESN TRNAVA od roku 2016 koná v prospech zahraničných študentov študujúcich na dvoch trnavských univerzitách – na Trnavskej univerzite v Trnave a na Univerzite Ss. Cyrila a Metoda.  Sekcia organizuje výlety, sociálne, športové a kultúrne aktivity, párty, súťaže, stretnutia a ďalšie.

Činnosť sekcie ESN Trnava v skratke:

 • pracuje v záujme medzinárodných študentov,
 • pracuje na zlepšení integrácie medzinárodných študentov,
 • reprezentuje potreby a práva medzinárodných študentov na lokálnej, národnej a medzinárodnej úrovni,
 • motivuje študentov, aby išli študovať do zahraničia,
 • pracuje na reintegrácii študentov, ktorí sa vracajú z mobility,
 • prispieva k zlepšeniu prístupu mobilít pre študentov,
 • stará sa o svojich členov,
 • zdôrazňuje dobrovoľníctvo a aktivitu. 

Erasmus Trnava

Kto je Buddy?

Buddy je študent, ktorý pomáha pred mobilitou, počas a po nej zahraničnému študentovi. Hlavným cieľom Buddy systému je, aby každý zahraničný študent absolvujúci mobilitu u nás mal svojho buddyho. ESN Trnava už niekoľko rokov pomáha zahraničným študentom počas ich mobility na Slovensku. Vďaka Buddy System pomáhame ročne viac ako 50 Erasmus + študentom nájsť ich Buddy študenta. V prípade záujmu a pre viac info je tu link: https://www.facebook.com/esntrnava

Čo potrebujem mať, ak sa chcem pridať?

Status študenta univerzity, trochu voľného času, ochotu pracovať s ľuďmi s rozličných krajín sveta, základnú úroveň angličtiny a chuť robiť počas školy niečo viac, než len sedieť nad knihami!

Čo sa môžem naučiť, ak sa pridám?

Naučíš sa pracovať v tíme (veľmi hodnotná zručnosť pre tvoje budúce zamestnanie!), podávať a prijímať kritiku, a zistíš, ktoré sú tvoje silné stránky. Spoznáš množstvo ľudí z cudzích krajín, rozšíriš si kultúrne obzory a spoznáš veľa silných príbehov. Zlepšíš si angličtinu a pravdepodobne aj iný jazyk, rozšíriš si sieť kontaktov a naučíš sa lepšie si zorganizovať čas.

Popri soft skills, ako sú komunikačné zručnosti, vedenie ľudí, organizačné schopnosti a pod. si v ESN vieš zamakať aj na hard skills, predovšetkým v oblastiach ako PR (grafika, webdizajn, sociálne siete), s tým úzko spätý marketing (branding, propragácia cez sociálne siete) alebo financie (spravovanie rozpočtu, komunikácia s partnermi, prihlasovanie na projekty, žiadosti o grant, daňové priznanie).

Čo môžem zažiť, ak budem aj ja buddy?

Fungovanie v medzinárodnom prostredí, kamarátstva s ľuďmi, ktorí robia čosi navyše a vďaka cestovaniu získaš aj známosti po celej Európe.

Množstvo kultúrnych večerov, teambuildingových aktivít a dobrovoľníckych činností v tvojom meste.

Výlety, koncerty a konferencie po celom Slovensku, aj Európe.

Erasmus Trnava

Aká je minimálna a maximálna zapojenosť?

Minimálna zapojenosť je, že sa pridáš k ESN Buddy system. Budú ti pridelení zahraniční študenti, s ktorými budeš komunikovať, a budeš im k dispozícii. Žiadne ESN záležitosti nemusíš riešiť.

Maximálna zapojenosť v podstate nemá hraníc. Cez aktívne členstvo, kde pomáhaš pri organizácii udalostí pre študentov sa môžeš dopracovať až k práci v lokálnej rade. Tam budeš už komunikovať s univerzitou a s ESN sekciami v iných mestách, stretávať sa s partnermi, organizovať väčšie udalosti a tiež zúčastňovať sa konferencií.

Môžeš tiež fungovať na národnej úrovni a prispievať k chodu celého networku. Túto činnosť už uznávajú aj univerzity, ktoré ju vo väčšine prípadov aj ocenia. Samozrejme, môžeš sa zapojiť aj do medzinárodného diania a kľudne sa zapojiť do medzinárodnej rady alebo jedného z medzinárodných tímov, ktorí sa starajú napríklad o PR, HR, web alebo network care či financie.

V prípade záujmu kontaktuje Kanceláriu zahraničných vzťahov, budova rektorátu, č. dverí 209 alebo mail: eva.filipova [at] truni.sk alebo súčasnú prezidentku ESN Trnava, študentku Trnavskej univerzity Rebeku Juhászovú, trnava.president [at] esn.sk

foto: TRUNI/Barbora Likavská

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.