Skočiť na hlavný obsah
PR
20.09.2022

Od synagógy ku kostolu. Na bicykli

od synagogy ku kostolu

O ďalšom úspešnom podujatí pod záštitou Teologickej fakulty Trnavskej univerzity sa s nami podelil prorektor Trnavskej univerzity pre vonkajšie vzťahy, teológ a jezuita profesor Miloš Lichner.

Od synagógy ku kostolu znie názov jedinečného cyklistického podujatia, prvého svojho druhu na Slovensku. Uskutočnilo sa v piatok 16. septembra 2022. Išlo o športové podujatie zamerané na podporu dialógu medzi predstaviteľmi Katolíckej cirkvi a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku. Zúčastnilo sa ho viac ako 30 pozvaných ľudí, z toho 9 kňazov. 

O 12 hod. pred synagógou v Trenčíne otvoril podujatie prof. Miloš Lichner, prorektor TU, ktorý sa ideovo aj organizačne podieľal na jeho príprave a privítal generálneho vikára Žilinskej diecézy Martina Kramaru, predsedu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike Richarda Dudu, predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku a rabína Mišu Kapustina.

od synagogy ku kostolu

Po krátkych úvodných prejavoch a spoločnej modlitbe sa vyštartovalo na cyklotúru, ktorá finišovala pred púchovským kostolom Všetkých svätých, kde sa prihovorila účastníkom primátorka Katarína Heneková. Pre účastníkov bol potom pripravené občerstvenie na miestnej fare. Pre cyklistov bol zabezpečený cyklobus na cestu späť do Trenčína.

Podujatie nadväzuje na niekoľkoročný vzdelávací program Otvárame dvere: židovsko-kresťanský dialóg, ktorý sa uskutočňuje na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity. Aj takýmto spôsobom sa vyslal signál, že ľudia dobre vôle sa chcú stretávať nielen na akademickej pôde, ale aj pri športových aktivitách, chcú sa navzájom spoznávať a chcú sa podieľať na lepšom zajtrajšku. 

Takže vidíme sa o rok!

 

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.