Skočiť na hlavný obsah
PR
29.11.2023

Sme krásni, keď milujeme. Svätý Augustín inšpiruje 101-krát

miloš lichner, barbora likavská, kniha, sv. augustín, "sme krásni, keď milujeme"

„Pyšný človek je ako tráva, čo rastie na streche. Je vysoká, ale nemá korene a usychá skôr, než ju vytrhnú.“ To je len jedna zo 101 myšlienok svätého Augustína, ktorú do atraktívnej podoby motivačných citátov editoval teológ Miloš Lichner, SJ. Vo vydavateľstve Dobrá kniha vychádza nová publikácia Sme krásni, keď milujeme.

Biskup svätý Augustín pochádzal zo severnej Afriky, bol horlivým kazateľom a plodným spisovateľom, ale najmä človekom hľadajúcim pravdu o živote, Bohu i svete. Tak to vysvetľuje profesor Miloš Lichner z Trnavskej univerzity. „Augustín patrí k najštudovanejším starovekým autorom aj mimo Katolíckej cirkvi. Vyberali sme citácie, ktoré môžu osloviť súčasného človeka, aj takého, ktorý sa necíti byť silne veriaci,“ hovorí emeritný prezident Európskej spoločnosti pre katolícku teológiu, ktorý sa k sv. Augustínovi dostal už vo veku 13 rokov a už niekoľko desaťročí ho študuje a prekladá.

miloš lichner, barbora likavská, kniha, sv. augustín, "sme krásni, keď milujeme"

„V 101 citátoch tejto knižočky sa 65-krát ozve slovo láska. O láske sme sa naučili hovoriť povrchne a ľahkomyseľne. Ale svätý Augustín nás privádza k láske, ktoré je podstatná a hlboká. K takej, akou nás miloval Otec už pred stvorením sveta,“ približuje v predhovore novej knižky spisovateľ Daniel Hevier. „Dobre si všimnime názov tejto vzácnej knižočky. „Sme krásni, keď milujeme.“ Svet nás učí, aby sme milovali najmä seba. Ale Augustín hovorí: keď milujeme iných. Pretože vtedy máme nádej, že sa skrz našich blížnych naučíme milovať Boha.“

Duchovnú hĺbku Augustínových výrokov vyvažujú autorské fotografie Barbory Likavskej, ktorých je tiež 101. „Pre mňa osobne sa Božia nádhera a dokonalosť prejavuje práve v prírode – v diele, ktoré stvoril On sám. Sama príroda hovorí o kráse Božieho diela a netreba k nej nič pridávať. Preto si myslím, že práve krehké fotografie prírody sú tým vhodným ilustračným doplnkom práve Augustínových citátov,“ vysvetľuje B. Likavská.

Knihu Sme krásni, keď milujeme nájdete v kníhkupectvách a je možné si ju objednať v e-shope vydavateľstva Dobrá kniha. Jej prezentácia sa uskutoční 19. decembra 2023 v univerzitnej knižnici na Trnavskej univerzite.