Skočiť na hlavný obsah
PR
07.11.2022

V živote je najdôležitejšia úprimnosť

Michaela Tejbusová

Študentka sociálnej pedagogiky Michaela Tejbusová patrí medzi našich šikovných študentov, ktorej na začiatku aktuálneho akademického roka udelil rektor Trnavskej univerzity René Bílik ocenenie za vynikajúce výsledky v odbornej, vedeckej a výskumnej činnosti a prácu vo vedeckých krúžkoch. Okrem iného aj preto, že sa aktívne zapája do diania na pedagogickej fakulte. Spomeňme, že vystúpila na konferencii SOCEDU: Retrospektívy, súčasnosť a perspektívy sociálnej pedagogiky.

Michaela nám robí dobré meno aj aktivitami mimo akademickej pôdy: je mentorkou programu Budúcnosť INAK, doučovala deti zo sociálneho znevýhodňujúceho prostredia, pomáhala deťom utečencov z Ukrajiny. Navyše je štatutárkou občianskeho združenia Kolokolo, ktoré podporuje rozvoj cyklistiky medzi vysokoškolskými študentmi v Trnave. Portfólio jej dobrovoľníckych aktivít dopĺňa animátorská činnosť v letných táboroch pre deti.

TRUNI: Nezabudnuteľné momenty 

Nebude to prekvapivá otázka, ale prečo si sa rozhodla študovať na Trnavskej univerzite (TRUNI)?

Po strednej pedagogickej škole som išla študovať psychológiu a po bakalárskom stupni som si povedala, že by som sa chcela vrátiť k pedagogike. Vybrala som si TRUNI a bola to pre mňa tá najsprávnejšia cesta. U nás na TRUNI som sa doslova našla, pretože tu mám moje skvelé spolužiačky aj nášho jedného super spolužiaka a spoločne zažívame nezabudnuteľné momenty.

Michaela Tejbusová

Je to „povinná jazda“, ale čo ti dáva štúdium na Trnavskej univerzite?

Štúdium na univerzite mi poskytuje priestor rozvíjať sa v mnohých smeroch. Mám rada priateľský a profesionálny prístup od našich vyučujúcich. Často je to aj naša tímová spolupráca zapojiť sa do rôznych zaujímavých projektov, aktivít, konferencií, diskusií, besied a pod. Som rada, že môžem robiť niečo, kde je dobrá energia a pozitívny prístup. Taktiež sa vždy rada naučím niečo nové od profesionálov, ktorí pracujú v praxi. Vo väčšine prípadov u mňa platí – to, čo zo seba dám, sa mi vráti s dvojnásobne dobrým pocitom.

To, čo zo seba dám, sa mi vráti s dvojnásobne dobrým pocitom.

Trnavská univerzita je staršia ako ty, či už berieme do úvahy rok 1635 alebo 1992. Cítiš to ako študentka?

Ani nie. Naša univerzita je moderná a atraktívna pre nás študentov. Či už na univerzite, na chodbách, v triedach sa stretávame s mladými ľuďmi z radu nás študentov alebo sú to naši skúsení profesori, docenti, doktori, ktorí nás učia k tomu, čo je pre nás potrebné do budúcna. Ako už bolo spomínané na Veni Sancte, že Trnavu môžeme nazývať „malý Cambridge“, tak si myslím, že to tak aj je, pretože tu máme veľmi veľa možností na náš profesionálny rozvoj.

Sociálna pedagogika: Široké uplatnenie a prax

Prečo si sa dala na sociálnu pedagogiku?

Od malička mám rada deti a prácu s nimi. Rada ich spoznávam po formálnej stránke v škole alebo v neformálnom prostredí doma, vonku alebo počas rôznych voľnočasových aktivít. Sociálna pedagogika mi poskytuje mnoho smerov, kde sa môžem ako študentka uplatniť. Najviac skúseností mi počas štúdia dala prax, kde som mala možnosť vyskúšať si teoretické poznatky v praxi.

Ako sa dá s takýmto odborom uplatniť?

Tento odbor má naozaj široké uplatnenie. Môžeme sa uplatniť ako pedagogickí zamestnanci v rezorte školstva, na ministerstve práce sociálnych vecí a rodiny, tiež aj v neziskovom sektore. V rámci odborného zamestnanca sa dá pôsobiť napríklad v centrách pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, ako odborný zamestnanec v štátnej správe a samospráve, penitenciárna  a postpenitenciárna práca, v občianskych združeniach, nadáciách, tiež v oblasti dobrovoľníctva ako preventista, osvetový pracovník a startupista.

Michaela Tejbusová

V súčasnosti aj študuješ, aj pracuješ?

Áno, končím posledný ročník denného magisterského štúdia, popritom brigádujem a trávim voľný čas s deťmi.

Program s deťmi: Podnikavosť, digitálne a mäkké zručnosti

Čo robíš ako mentorka programu Nadácie Pontis pre deti Budúcnosť INAK?

Pracujem priamo s deťmi v neformálnom prostredí, kde majú priestor sa rozvíjať, tvoriť a nájsť si cestu k vlastnému ja. S deťmi pracujeme na základe kurikula, ktoré pozostáva z troch oblastí – podnikavosť, digitálne zručnosti a mäkké zručnosti. Chodíme s deťmi na rôzne exkurzie, výlety a pozývame im odborníkov z firiem, ktorí môžu mať pre nich prínos. V lete pre deti robíme aj letný tábor.

V lete si pomáhala ukrajinským deťom.  Ako konkrétne?

Robila som program/aktivity pre ukrajinské deti v hoteli Spectrum v Trnave. Deti sa tam z týždňa na týždeň menili, pretože niektorí odchádzali a iní prichádzali. Väčšina detí bola predškolského veku, tak aj aktivity boli tomuto veku prispôsobené. Na začiatku som sa snažila zapamätať si ich mená, potom sme si kreslili, vyrábali jednoduché zvieratká, učili sa ľahké riekanky a ak bolo vonku pekne hrali sme sa loptové hry, kreslili s kriedami a chodili na prechádzku na detské ihrisko.

Chodila som doučovať aj ukrajinské deti na ZŠ J. Bottu v Trnave, kde som s prvákmi preberala abecedu – učili sme sa písať a čítať písmená po slovensky, počítali sme príklady z matematiky, čítali z čítanky a učili sa rozprávať jednoduché vety po slovensky.

Na bicykli po Trnave

Od januára 2019 máš zodpovednú funkciu. Si štatutárka „ozetka“ KOLOKOLO Trnava. O čo ide?

Vysokoškolskí študenti majú možnosť požičať si bicykel na semester alebo aj na leto, ak tu zostávajú kvôli brigádam. Ako štatutárka sa starám o to, aby OZ KOLOKOLO fungovalo a študenti sa môžu na mňa obrátiť aj s otázkami.

Sú bicykle pre študentov dostupné aj na TRUNI? Ako sa dá dostať k prenájmu bicykla, ak som študent TRUNI?

Samozrejme, sú aj pre študentov TRUNI. Veľa študentov od nás má požičané zelené skladačky KOLOKOLO a jazdí na nich po Trnave. K prenájmu bicykla sa dá dostať úplne jednoducho cez webovú stránku vyplnením krátkeho formulára. Po vyplnení príde študentovi email, kedy a kam si môže prísť bicykel vyzdvihnúť. Pri vyzdvihnutí bicykla študent podpíše zmluvu o prenájme bicykla, počas semestra uhradí malý poplatok za bicykel a môže sa voziť na prednášky, brigády či do mesta za kamarátmi. 

Michaela Tejbusová

Rada bicykluješ?

Áno, bicyklujem sa rada. Rada trávim čas vonku, či už na bicykli alebo bez neho, napríklad niekde len tak na káve.

Zo všetkých dôležitých vecí v živote je najdôležitejšia úprimnosť.

Si aktívny človek. Kde sa to v tebe berie?

Ani sama neviem, mám rada výzvy a nové príležitosti. Rada sa taktiež učím novým veciam. Aj keď som jedináčik, celé detstvo som vyrastala v kolektíve, za čo ďakujem mojim rodičom, preto sa aj nebojím ísť do nových vecí a pracovať s ľuďmi v kolektíve. V živote som sa naučila veľa vecí aj sama, ale úprimnosť je pre mňa jedna z tých najdôležitejších.

Michaela Tejbusová

Čo robíš, keď nič nerobíš?

Celkom ťažká otázka, ale ak nemusím robiť vôbec nič, tak si rada ľahnem a pozriem si film alebo seriál. Veľmi rada pečiem torty a koláče, volám to „filter na hlavu“, kde potom rada vykrmujem rodinu, priateľa, spolužiačky aj kamarátov v škole (úsmev).

Čomu sa chceš v živote venovať?

Určite chcem pracovať s deťmi, v školstve. Môj sen do budúcna je mať raz svoju vlastnú škôlku.