Skočiť na hlavný obsah
PR | foto: TRUNI/Barbora Likavská
16.02.2023

Inaugurovali dekana teologickej fakulty profesora Mareka Šmida

marek šmid

Teologická fakulta Trnavskej univerzity má nového dekana. Dnes (16.2.2023) do tejto funkcie v bratislavskom jezuitskom kostole slávnostne inaugurovali profesora Mareka Šmida, jedného zo zakladateľov Trnavskej univerzity a jej právnickej fakulty, zároveň významného diplomata a odborníka na medzinárodné právo.

Profesor Marek Šmid bol za dekana teologickej fakulty zvolený akademickým senátom a následne vymenovaný rektorom Trnavskej univerzity prof. René Bílikom 1. júna 2022. Vo funkcii dekana nahradil profesora Juraja Dolinského SJ, ktorý zomrel vlani v januári.

„Teologická fakulta je mimoriadne cennou inštitúciou nielen pre Trnavskú univerzitu, ale predovšetkým pre hľadanie zmyslu a tváre celej slovenskej kresťanskej teológie a filozofie,“ myslí si čerstvo inaugurovaný dekan prof. Marek Šmid.

„Fakulta má byť živá a sebavedomá, s vlastnou výraznou tvárou a tou osloviť k dialógu ďalších. Tou tvárou sú jej ľudia a výsledky vzdelávania a vedy, meno v zahraničí, ale aj jej verejná činnosť. Mohol by som menovať na tomto mieste tých jej zamestnancov a študentov, ktorí reprezentujú to najlepšie v našej krajine. Misia teologickej fakulty je širšia než jednotlivé odvetvia teológie a filozofie, je to hlas znejúci vo všetkých oblastiach vedy a vzdelávania, je to rozširujúci prístup k poznaniu a jeho odovzdávaniu.“

marek šmid

Profesor Marek Šmid chce ako dekan viac otvoriť teologickú fakultu spoločnosti a nezávislému názorovému spektru, ponúknuť líderstvo a jezuitské princípy Ratio studiorum, orientovať vzdelávanie na študenta a viesť ekumenický a náboženský dialóg. Cieľom je tiež internacionalizácia.

Teologická fakulta Trnavskej univerzity ponúka bakalárske štúdium základov kresťanskej filozofie a katolíckej teológie a nový program counseling. Na magisterskom a doktorandskom stupni je možné študovať katolícku teológiu.

„Fakulta na uskutočnenie svojich zámerov samozrejme potrebuje hľadať a stabilizovať personálnu, finančnú, akreditačnú a vedeckú základňu, budovať svoje dobré meno, presvedčiť o tom, že vie pripravovať študentov tak aby ich vzdelanie bolo zaujímavé a poskytovalo bohaté výstupy, umožňovalo dostatočné uplatnenie a spokojnosť v práci,“ dodáva M. Šmid.

Svätú omšu celebroval vladyka Cyril Vasiľ SJ za účasti veľkého množstva kňazov predovšetkým zo Spoločnosti Ježišovej spolu s vladykom Milanom Lachom SJ. Dnešnú slávnostnú inauguráciu poctili mnohí vzácni hostia, napríklad hlavný rabín Slovenska Michail Kapustin, biskup Západného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburgského vyznania Ján Hroboň, doctor honoris causa TRUNI František Mikloško, rektorka Univerzity sv. Cyrila a Metoda Katarína Slobodová, rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Jaroslav Demko, bývalý poverený rektor TRUNI Andrej Filipek, verejný ochrana práv Róbert Dobrovodský, bývalý eurokomisár Ján Figeľ a ďalší. 

Všetky fotografie z dnešnej slávnostnej inaugurácie, ktorých autorkou je TRUNI/Barbora Likavská, si môžete prezrieť na tomto odkaze.

marek šmid

Kto je profesor Marek Šmid

Dr.h.c., prof. doc. JUDr. Marek Šmid, PhD. bol rektorom Trnavskej univerzity v rokoch 2011-2019, o čom napísal knihu Z hlbín rektorovej duše. Je profesorom ústavného práva a docentom v odbore sociálna práca.

V rokoch 2014-2018 bol viceprezidentom, neskôr prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie.

Na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave pôsobil od jej založenia v roku 1998 v oblasti medzinárodného verejného práva; je zároveň predsedom Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo pri SAV. Na fakulte založil Ústav pre právne otázky náboženskej slobody.

Od roku 2020 do prevzatia funkcie dekana pôsobil ako predseda odvolacej komisie Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo.

Koordinoval práce na  prijatí Základnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou a ďalších medzinárodných zmlúv so Svätou stolicou, ako aj systému vnútroštátnych zmlúv upravujúcich vzťahy štátu a cirkví. Pápežom Jánom Pavlom Druhým bol vyznamenaný dvomi stupňami Rádu sv. Gregora Veľkého.

marek šmid

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.