Archeológovia na Trnavskej univerzite: odborné prednášky a ocenené objavy

 

Zjazd slovenských archeológov 2025

Zjazd slovenských archeológov 2025 na Trnavskej univerzite v Trnave: odborné diskusie, exkurzie a ocenenia výnimočných prác

Dňa 6. a 7. mája 2025 sa na pôde Trnavskej univerzity v Tnave uskutočnil tradičný Zjazd slovenských archeológov, ktorý organizovala Slovenská archeologická spoločnosť pri SAV, Archeologický ústav SAV, v. v. i. v Nitre a Trnavská univerzita v Trnave, Filozofická fakulta – Katedra klasickej archeológie. 

Podujatie sa začalo v utorok 6. mája individuálnymi návštevami historických pamiatok Trnavy. Popoludní sa účastníci zúčastnili spoločnej prehliadky mestskej veže a komentovanej prechádzky po archeologických lokalitách Trnavy pod vedením doc. Dr. phil. Erika Hrnčiarika. Hlavný odborný program sa uskutočnil v stredu 7. mája v Aule Pázmáneum. Pozostával zo stretnutia valného zhromaždenia spoločnosti a vedeckého semináru. 

Pri príležitosti udelenia čestného doktorátu Trnavskej univerzity vystúpil doc. PhDr. Michal Slivka, CSc. s prednáškou o novovekých devocionáliách. Nasledoval príspevok doc. Mgr. Lucie Novákovej, PhD. venovaný dejinám klasickej archeológie na našom území a prednáška doc. PhDr. Gertrúdy Březinovej, CSc. ako spomienka na činnosť v Slovenskej archeologickej spoločnosti. V bloku Živá archeológia a archeoparky na Slovensku sa predstavili aktuálne výskumy a projekty z rôznych regiónov. Mgr. Ľubica Demianová Kupcová z KPU Žilina priblížila Archeopark Mokrý kút, Prof. Vladimír Varsik a Daniel Dida predstavili Archeopark Cífer-Pác. 

Nové poznatky o lokalitách v Kopčanoch a Bernolákove predstavili Dr. Jakub Tamaškovič a Mgr. Daniel Javorek. Dr. Matúš Sládok a Mgr. Andrej Sabov sa zamerali na výskum zostreleného lietadla z druhej svetovej vojny a program uzavrela prednáška doc. Erika Hrnčiarika a Dr. Tomáša Kolona o aktuálnom výskume v antickej Gerulate.

 

Ocenenia Slovenskej archeologickej spoločnosti pri SAV za rok 2024

Slovenská archeologická spoločnosť pri SAV udelila výročné ceny za mimoriadne výsledky v oblasti archeologického výskumu, prezentácie a popularizácie archeológie. Slávnostné odovzdávanie sa uskutočnilo 7. mája 2025 v Trnave. V kategórii výskum boli ocenení Erik Hrnčiarik a Tomáš Kolon za výnimočný nález rímskeho akvaduktu v Bratislave-Rusovciach. 

V kategórii výstava, expozícia získal ocenenie Rastislav Hreha za stály expozíčný projekt Archeológia v Zemplínskom múzeu v Michalovciach. V kategórii publikácia bola výročná cena udelená Jurajovi Kucharíkovi za knihu Rimania na dotyk, vydanú v Bratislave v roku 2024. 

Cenu za počin roka získali Daniel Dida, Matej Ruttkay a Vladimír Varsik za realizáciu archeoparku Cífer-Pác, vytvoreného v spolupráci obce Cífer a Archeologického ústavu SAV v. v. i. v Nitre. 

V rámci študentskej súťaže Slovenskej archeologickej spoločnosti pri SAV v školskom roku 2024/2025 s témou (Ne)viditeľná archeológia boli ocenení študenti stredných škôl za svoje tvorivé práce vo forme esejí a prezentácií, ktoré originálnym spôsobom reflektovali význam a prítomnosť archeológie v súčasnom svete. 

Prvé miesto v kategórii esej získala Alexa Zobolová zo Strednej odbornej školy pedagogickej v Levoči za prácu, ktorá presvedčivo a pútavo spracovala tému neviditeľných vrstiev minulosti ukrytých v každodennom prostredí. V kategórii prezentácia si prvé miesto odniesla Isabella Šimanská z Gymnázia Michala Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši. Jej práca s názvom Bitka o Liptovský Mikuláš zaujala spracovaním významnej udalosti lokálnej histórie prostredníctvom archeologickej perspektívy.

doc. Mgr. Lucia Nováková PhD.