Čaro antického sveta
Žiadne slovo nedokáže vystihnúť zážitky štúdia klasickej archeológie tak, ako slovo exkurzia. Tá je pevnou súčasťou každého letného semestra a možnosťou vidieť čaro antického sveta na vlastné oči. Vďaka nášmu demokratickému hlasovaniu o výbere destinácie bola vybratá práve kolíska demokracie, Grécko.
Dobrodružstvo sa začalo odchodom z Trnavy o 2. hodine v noci. Očakávali sme dlhú a strastiplnú cestu, avšak bola to vízia krás antického sveta, ktorá nás poháňala vpred. No ani sme sa nenazdali a lietadlo už pristávalo v slnečných Aténach, ktoré však neboli našim cieľom. Tým bolo práve miesto, kam smerovala cesta nejedného človeka v antike, veštiareň v Delfách.
Putovanie autobusom pokračovalo a únava sa s každým prejdeným kilometrom stupňovala. No po príchode do Delf akoby z nás samotný Apolón zostrelil všetku únavu. Neopísateľná krása lokality a prostredia nás právom ohúrila rovnako, ako jej návštevníkov v antike. Po obzretí veštiarne sme sa prešli aj k posvätnému okrsku Atény. A tak sme sa, nasýtení vedomosťami a nezabudnuteľnými pohľadmi, vydali k ubytovaniu v Patras na Peloponéze.
Kolíska Olympijských hier
Po dobehnutí spánkového deficitu z predchádzajúcej noci, sme sa naplno pustili do ďalšieho dňa. Naša cesta smerovala na miesto, známe najmä ako kolíska Olympijských hier, do antickej Olympie.
Čo by sme to boli za klasických archeológov, keby nezachováme túto antickú tradíciu. Nehladiac na vek či titul, každý dostal šancu otestovať svoje schopnosti a zúčastniť sa spoločných pretekov na Olympijskom štadióne. Zvíťaziť mohol iba jeden, no za rýchlosť mnohých by sa nemusel hanbiť ani sám Hermes. Po prezretí lokality s múzeom, nasledovala dlhá a nebezpečná cesta do hornatej Arkádie. Úzke a kľukaté cesty boli pre mnohých Damoklovým mečom a ich zvládnutie Heraklovskou prácou. Napriek všetkému, sme dorazili bez jediného škrabanca a odmenou nám bol jedinečný pohľad na Apolónov chrám v Bassai.
Exkurzia je prostriedkom, ako sa priamo stretnúť s predmetom štúdia, ktorý všetci tak milujeme. No taktiež je aj dokonalou príležitosťou pre zlepšenie vzájomných vzťahov či nadviazanie nových.
Mykénske pamiatky
Nasledujúci deň bol započatý návštevou pohrebiska Peristeria. Práve tam sme sa prvýkrát stretli s Mykénskymi tholosovými hrobkami, ktoré svojou majestátnosťou uchvátili nejedného z nás.
V Mykénskom duchu sme pokračovali a navštívili aj jedinečný palác v Pyle s neďalekým pohrebiskom. V ďalšom bode programu sme sa opätovne vrátili k antike a navštívili idylický archeologický park v Messene a prešli sa k neďalekej helenistickej fortifikácii.
Naše dobrodružstvo pokračovalo nasledujúci deň návštevami múzeí v Kalamate či Tegei. Práve tam sa nám naskytla možnosť prechádzky po ruinách chrámu Atény Alei, odkiaľ sme sa vydali k vrcholu tohto dňa. Tým bola návšteva archeoparku v Lerne, spolu s z prvých verejných architektúr v Grécku, tzv. Domom škridiel. Zavŕšením bola unikátna pyramída v Lerne, ktorá vyvolala vášnivú debatu. Spolu so snahami interpretovať jej účel, pokračovala naša cesta až do Tola v Nafpliu, kde strávime nasledujúce 2 noci.
Ďalší deň bol ďalším z vrcholov exkurzie. Prvou zastávkou bol palác v Tirynse, ktorý svojimi masívnymi hradbami z kyklopského muriva uchvátil nejedného z nás.
Ako by toho bolo málo, neďaleko sa nachádzala aj ďalšia tholosová hrobka, obkolesená pomarančovníkmi. Počas jej obdivovania sme sa občerstvili čerstvými pomarančmi a opätovne sa vydali na cestu. Každý by si myslel, že tento pohľad už nič neprekoná, no žalostne by sa mýlil. Boli to práve Mykény, spolu so svojou dominantnou polohou a stavom dochovania, ktoré to prekonali.
Ani obrovské množstvo turistov a silný vietor nám nedokázal pokaziť pôžitok z tejto lokality. Naživo sme si pozreli Atreovu pokladnicu, prešli cez leviu bránu a naplno si vychutnali celý palác. Mykénske pamiatky neskončili a po ceste sme sa nezabudli zastavili pri Kazarme. S následným presunom do Epidauru sme opustili slávu Mykénskej civilizácie a navrátili sa k rovnako milovanej antike. V divadle sme úspešne otestovali akustiku a naplno vychutnali dokonalý výhľad.
Po úspešnom dni sme sa opätovne vrátili do Tola a užili si poslednú noc v tomto malebnom mestečku. Niektorí si ju spestrili oslavami Dionýza, iní dali prednosť viac adrenalínovým aktivitám, napríklad nočnému kúpaniu v mori.
Dlhé chodenie po rozhorúčených Aténach boli pre mnohých Tantalove muky, no láska k antike bola oveľa silnejšia.
Posledná zastávka- Atény
Rannou návštevou múzea sme sa rozlúčili s Nafpliom, vydali sa do Argu a nakoniec do Korintu. Poslednou zastávkou bol Korintský prieplav a spolu s ním definitívna rozlúčka s Peloponézom. Naším cieľom boli Atény, kde strávime posledné 3 noci. Podarilo sa nám doraziť ešte v predvečerných hodinách a mnohí z nás využili tento čas na prechádzku k Areopágu. Nasledujúci deň by sa nezaobišiel bez návštevy agory a samozrejme akropoly. Dlhé chodenie po rozhorúčených Aténach boli pre mnohých Tantalove muky, no láska k antike bola oveľa silnejšia.
Prešli sme propylajami, videli chrám Atény Niké, Erechteion, či Parthenón.
Z pamiatok mimo akropoly patrili medzi najzaujímavejšie napríklad Olympeion, Hefaisteon, veža vetrov a takto by sa dalo pokračovať na niekoľko ďalších strán.
Exkurzia je bezpochyby jednou z najkrajších častí štúdia klasickej archeológie. Je prostriedkom, ako sa priamo stretnúť s predmetom štúdia, ktorý všetci tak milujeme. No taktiež je aj dokonalou príležitosťou pre zlepšenie vzájomných vzťahov či nadviazanie nových.
Adam Igaz, študent klasickej archeológie