Naši absolventi zavádzajú inovatívne riešenia na báze umelej inteligencie v praxi a posúvajú vpred prevenciu vzniku infekcií a bezpečnosť pacientov v nemocniciach.
Oddelenie nemocničnej hygieny: Nezaobíde sa bez absolventov Trnavskej univerzity
Oddelenie nemocničnej hygieny a epidemiológie FN Trnava založila v roku 2017 naša absolventka a súčasná prodekanka fakulty zdravotníctva a sociálnej práce RNDr. Mgr. Jaroslava Sokolová PhD., MPH, univ.doc.
Na oddelení pracujú ako verejní zdravotníci naše absolventky a tiež bývalé doktorandky Mgr. Zuzana Škvarková PhD. , Mgr. Veronika Bučková PhD.
Každé tri roky oddelenie prijíma na výskumnú činnosť v spolupráci s FZSP TU doktoranda, ktorým je v súčasnosti Mgr. Vanesa Chebenová.
Fakultná nemocnica Trnava: Transfer vedeckých poznatkov
Myšlienka vzniku takéhoto pracoviska sa zrodila v hlave bývalej prednostky Infekčnej kliniky FN Trnava a profesorky Trnavskej univerzity prof. MUDr. Anny Strehárovej PhD. Profesorka sa zaslúžila o to, že v roku 2013 bolo vytvorené prvé pracovné miesto pre verejného zdravotníka a poskytla v suteréne na Infekčnej klinike priestory pre túto činnosť.
Dnes má oddelenie vlastné priestory spolu s vakcinačným centrom a po desiatich rokoch činnosti patrí k najmodernejšie vybaveným pracoviskám na Slovensku. Pracoviskom doposiaľ prešli a zaučili sa tu mnohí študenti, ktorí už pracujú v rôznych nemocniciach. Pracovisko je výučbovou základnou pre študentov FZaSP TU a je prepojené svojou činnosťou s Výskumným centrom prevencie a kontroly infekcií Trnavskej univerzity (CEMIP), ktoré sídli v jeho tesnom susedstve v areáli FN Trnava. Toto blízke spojenie je ideálnym predpokladom pre transfer vedeckých poznatkov do aplikačnej praxe.
Na oddelení pomáha Haidi, umelá inteligencia analyzujúca zdravotné karty
Od roku 2022 pomáha na oddelení aj virtuálna členka tímu prevencie a kontroly infekcií HAIDI, ktorú vyvinula česká startupová firma Datlowe. HAIDI je umelá inteligencia, ktorú implementovali na oddelení v spolupráci s CEMIP Trnavskej univerzity. Pomocou umelej inteligencie HAIDI je umožnené mnohonásobne rýchlejšie analyzovať a interpretovať zdravotnú dokumentáciu. Dokáže sa tak veľmi efektívne odhaliť potenciálne riziko spôsobené infekciami spojenými so zdravotnou starostlivosťou a šírenie multirezistetných baktérií v nemocničnom prostredí.
Ak sa chcete dozvedieť ako umelá inteligencia pomáha vyhodnocovať riziko šírenia nákaz v nemocnici, vypočujte si najnovší diel podcastu Zo špitálu s vedúcou oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie FN Trnava a prodekankou FZSP TRUNI pre vedu a výskum docentkou Jaroslavou Sokolovou na Spotify alebo Youtube.