Skip to main content

Marek Majdan, Ľuboš Rojka a Eduard Droberjar sú novými profesormi Trnavskej univerzity

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok 16. novembra 2021 vymenovala  30 nových vysokoškolských profesorov a profesoriek. Nechýbali medzi nimi Marek Majdan z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity a Ľuboš Rojka SJ, ktorý sa inaugroval na našej teologickej fakulte. Medzi nových profesorov pribudol aj klasický archeológ Eduard Droberjar.

Prezidentka zablahoželala novovymenovaným profesorom a profesorkám k ich úspechu v akademickej kariére. Vo svojom príhovore zdôraznila spoločenský význam funkcie profesora. „Povolanie učiteľa a povolanie vysokoškolského pedagóga, nie je iba zamestnaním, ale je aj verejnou službou.“

Ak chce byť Slovensko v budúcnosti prosperujúcou spoločnosťou, je podľa slov prezidentky dôležité, aby boli na mladú vysokoškolskú generáciu vyvíjané a uplatňované vysoké akademické nároky. „Ako nositelia najvyššej akademickej hodnosti môžete ovplyvniť to, či diplomové práce budú spĺňať stanovené odborné kritériá a nestanú sa len ľahkou cestou k titulu.“

Marek Majdan

Kto je profesor Marek Majdan?

Pôsobí na katedre verejného zdravotníctva a v súčasnosti aj prorektorom Trnavskej univerzity pre rozvoj. Venuje sa modernej epidemiológii a úrazom mozgu. V rokoch 2012-2015 pôsobil ako prodekan pre vedu a výskum fakulty zdravotníctva a sociálnej práce. Vo svojom výskume sa zameriava na klinickú a populačnú epidemiologickú analýzu ochorení s dôrazom na úrazy mozgu. Je členom expertnej skupiny Global Burden of Disease Study, bol alebo je riešiteľom/spoluriešiteľom vyše 20 medzinárodných projektov, publikoval vyše 70 vedeckých článkov, na ktoré získal viac ako 5000 citácií. 

Ľuboš Rojka SJ

Kto je profesor profesor Ľuboš Rojka SJ?

Rodák zo Šale Ľuboš Rojka SJ sa inauguroval na teologickej fakulte rozhodnutím vedeckej rady Trnavskej univerzity vo februári 2021. Na TFTU v Bratislave pôsobil v rokoch 2005-2012. Mal aj pedagogické skúsenosti s filozofickou fakultou (2014-2019). Momentálne pôsobí na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme. "Jeho príspevok spočíva v nových a originálnych pohľadoch na témy, ktoré sú vo filozofii živé už stáročia a potrebujú neustále nové pohľady a riešenia," čítame v jednom z oponentských posudkov na jeho inauguráciu. Profesor Rojka sa venuje súčasnej filozofickej teológii.

Kto je profesor Eduard Droberjar?

Vyštudoval archeológiu na Masarykovej univerzite v Brne. Pôsobil napríklad v Archeologickom ústave AV v Brne alebo v Národnom múzeu v Prahe. Od roku 2017 je vedeckým pracovníkom Archeologického ústavu SAV v Nitre. Tiež pracuje na Katedre archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Hradec Králové. Zameriava sa na archeológiu doby rímskej, protohistóriu, archeológiu Poľska a Európy. Svoju pedagogickú prax vykonáva od roku 2006 na Katedre archeológie Univerzity Hradec Králové, pričom pôsobil aj na Univerzite Palackého v Olomouci, Jihočeskej univerzite v Českých Budějoviciach a od roku 2009 aj na univerzitách v Poľsku (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej Lublin, Uniwersytet Opolski). Jeho prednášky a semináre majú široký chronologický a tematický presah, sú zamerané najmä na archeológiu a dejiny pre- a protohistorického obdobia v Čechách, na Morave a v Poľsku v širšom európskom kontexte a na metódy teoretickej a terénnej archeológie. Pre jeho pedagogickú činnosť je príznačné aplikovanie výsledkov vlastného výskumu do výučby, prepájenie teórie a praxe a inovácia študijných programov zavedením nových predmetov. Založil medzinárodné protohistorické konferencie „Archeológia barbarov“.

 

 

Spracované podľa tlačovej správy prezidentky SR