Dňa 16. októbra 2021 sa v hoteli Holiday Inn a popoludní aj v budovách Trnavskej univerzity v Trnave uskutočnil kombinovanou formou (150 účastníkov prezenčne, 62 online) 9. ročník Medzinárodnej konferencie hospicovej a paliatívnej starostlivosti, ktorú už od roku 2003 v spolupráci s ďalšími partnermi (University of Scranton – USA, Asociáciou hospicovej a paliatívnej strostlivosti Slovenska a Nadáciou J. Murgaša) organizuje Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave pod vedením garantky prof. PhDr. Mgr. Patricie Dobríkovej, PhD. et. PhD., pričom v tomto roku je to aj jedna z aktivít novovzniknutého Centra rodinných štúdií. Dve sekcie boli pod gesciou projektu VEGA č. 1/0305/18.
Počas konferencie sa predstavilo viac ako 50 domácich i zahraničných autorov. Pôvodne sa konferencia mala konať už v máji, ale pre nepriaznivú pandemickú situáciu bola presunutá na október, pretože spoluorganizátori zo Scrantonu v USA vyjadrili nádej ich prezenčnej účasti, čo sa napokon prezenčnou formou kvôli naďalej pretrvávajúcim prísnym protipandemickým opatreniam nepodarilo.
Účastníci konferencie si však mohli vypočuť otváraciu reč od profesora Westa a rovnako odoznela aj jeho prednáška o post-akútnej starostlivosti v domácom prostredí pacienta a prednáška Dr. Szydlowskeho s veľmi zaujímavou výskumnou časťou.
Viacerých napríklad v diskusii zaujímalo, aký je rozdiel v poskytovaní postakútnej starostlivosti v nemocnici a v domácom prostredí pacienta, ktorého navštevuje profesionálny tím zdravotníkov a iných odborníkov z hľadiska financií. Profesor West odpovedal, že je to mínus 25-30% v prospech domáceho prostredia, čo je naozaj veľmi významné.
Po tejto úvodnej prezentácii predstavila primárka MUDr. Andrea Škripeková, PhD. so spoluautormi pripravovanú legislatívnu úpravu poskytovania paliatívnej starostlivosti na Slovensku, na ktorú nadviazala z hľadiska detskej paliatívnej starostlivosti vo svojej prednáške aj MUDr. Jasenková.
Po diskusii k týmto témam a po krátkej prestávke vystúpil Dr. Szydlowski s prednáškou: Mindfulness and Quality of Care for Cancer Patients in Post Acute Care settings a následne MUDr. Sláma, PhD. predstavil veľmi diskutovanú tému o skúsenostiach s využitím liečebného konope u pacientov v paliatívnej starostlivosti. Hlavnú sekciu uzavreli RNDr. Mgr. Jaroslava Brňová, PhD., MPH. a PhDr. Janka Prnová, PhD., ktoré sa zamerali na epidemiologické aspekty šírenia SARS-CoV-2 v zdravotníckych zariadeniach.
Popoludní konferencia prebiehala v šiestich sekciách zameraných na hospicovú a paliatívnu starostlivosť z hľadiska: 1. medicíny, 2. ošetrovateľstva, 3. manažmentu, 4. psychologických a spirituálnych aspektov, 5. sociálnych súvislostí a budúcich výziev, 6. pandemickej situácie. Prednášky prebiehali okrem hotela Holiday Inn aj v budove FZaSP TU a v budove FF TU. Vo všetkých sekciách odozneli veľmi kvalitné prezentácie, ktoré podnietili diskusiu zameranú nielen na prehĺbenie poznatkov, ale najmä na hľadanie nových riešení v súvislosti s touto problematikou.
Po skončení konferencie mali účastníci možnosť zúčastniť sa sv. omše v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave, ktorú celebroval ThDr. Ing. Vladimír Thurzo, PhD. Desiaty, jubilejný ročník konferencie ja naplánovaný na jar 2023. (Ďalšie fotky nájdete aj na facebooku FZaSP TU).
prof. PhDr. Mgr. Patricia Dobríková, PhD. et PhD.
Trnavská univerzita v Trnave
Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce