Skip to main content
prof. Ondrej Kaščák
19.11.2024

V Trnave sa stretla špička pedagogických fakúlt zo Slovenska a Čiech

asociacia dekanov pedagogickych fakult

V dňoch 13.-15. novembra 2024 hostila Trnavská univerzita a jej pedagogická fakulta zasadnutie Asociácie dekanov pedagogických fakúlt Českej republiky a Slovenskej republiky. Bolo to ďalšie z pravidelných stretnutí  predstaviteľov pedagogických fakúlt združených v uvedenej asociácii, organizovaných dvakrát do roka, v jarnom termíne tradične v Českej republike, a na jeseň na Slovensku.

Na stretnutí sa zúčastnili dekani, prodekani a ďalší vedúci zamestnanci zo všetkých pedagogických fakúlt z Čiech a Slovenska.

Okrem možnosti reprezentantov pedagogických fakúlt spoznať kultúrne a akademické prostredie Trnavy, trnavského regiónu a Trnavskej univerzity, ťažisko tvorili pracovné rokovania reagujúce na aktuálne podmienky, potreby a výzvy prípravy učiteľov.

Prvým takýmto rokovaním bola panelová diskusia vybraných reprezentantov českých a slovenských pedagogických fakúlt zameraná na zdieľanie skúseností s realizáciou tzv. spojených a tzv. oddelených resp. štruktúrovaných študijných programov učiteľského vzdelávania. Táto diskusia okrem iného reagovala na výzvu ministerstva školstva zameranú na tvorbu nových študijných programov učiteľského vzdelávania.

asociacia dekanov pedagogickych fakult

Panelovej diskusie sa zúčastnil aj štátny tajomník ministerstva školstva Róbert Zsembera. Panelovú diskusiu viedol prof. PaedDr. Ondrej Kaščák, PhD., prodekan PdF TU v Trnave a prof. PhDr. Tomáš Janík, Ph.D., M.Ed., prodekan PdF MU v Brne.

Diskutované boli taktiež otázky obsahovej skladby učiteľských študijných programov, vzťah medzi pedagogickými a odborovými kompetenciami a efektívnosť rozličných modelov učiteľskej prípravy (súbežný verzus následný model).

Ďalší pracovný program tvorili tradičné paralelné rokovania českej a slovenskej sekcie samostatne zamerané na riešenie aktuálnych a špecifických otázok týkajúcich sa učiteľského vzdelávania v jednotlivých krajinách.

Slovenská sekcia asociácie sa zaoberala najmä parametrami a špecifikami spomínanej výzvy ministerstva školstva a taktiež aj otázkami Periodického hodnotenia výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti 2026 so zameraním na odbor učiteľstvo a pedagogické vedy.

Všetkým účastníkom rokovania ďakujeme za podnetný a konštruktívny priebeh stretnutia a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.