Včasným odhalením nádorového ochorenia sa zvyšuje šanca na úspešnosť liečby
Ružový október je medzinárodná kampaň, ktorá je zameraná na osvetu, vzdelávanie a zvyšovanie povedomia o rakovine prsníka, vrátane podpory všetkých žien, ktoré čelia tomuto onkologickému ochoreniu. Počas Ružového októbra má špeciálny význam 15. október, známy ako Breast Health Day. Tento deň je zameraný na podporu zdravia prsníkov a motiváciu žien k prevencii a skríningovej mamografii, ktorá môže významne prispieť k včasnému odhaleniu ochorenia a zvýšenej kvalite života.
Trnavská univerzita v Trnave spoločne s pacientskou organizáciou Ružová stužka dňa 15.10.2024 organizovali už 4. ročník verejno-vzdelávacieho podujatia pod názvom „Breast Health Day – Zdravý životný štýl a OnkoKonktrola pre zdravé prsia“, do ktorého sa zapojili študenti a pedagógovia Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave (FZaSP TU).
Pacientky z Ružovej stužky spolu so študentmi FZaSP TU učili účastníkov podujatia samovyšetrovaniu prsníkov na fantómoch prsníkov a vzdelávali o správnej životospráve žien. Akcia prebiehala s podporou Národného onkologického inštitútu (NOI) s cieľom podpory zdravého životného štýlu a OnkoKontroly.
Súčasťou kampane bolo aj symbolické vysvietenie známych budov a pamätihodnosti naružovo, čo predstavuje vizuálnu pripomienku spoločenského významu prevencie, čím povzbudzuje ženy k pravidelnému samovyšetrovaniu prsníkov, OnkoKontrole (skríningovej mamografii) a zvyšovaniu informovanosti o rakovine prsníka. Do kampane Ružový október sa zapojilo aj mesto Trnava vysvietením mestskej radnice naružovo a Trnavská univerzita vysvietením svojej budovy.
Význam skríningovej mamografie
O význame danej problematiky informovali Martina Horváthová a Zuzana Bárdyová z fakulty zdravotníctva, ktoré zároveň aktívne participujú na činnostiach súvisiacich s organizovaným mamografickým skríningom na Slovensku.
„Národný onkologický inštitút ako odborná, edukačná platforma v rámci rôznych edukačných aktivít pre laickú, ale aj odbornú verejnosť počas Ružového októbra zdôrazňuje význam skríningovej mamografie ako najúčinnejšej formy včasného záchytu karcinómu prsníka. Poukazujeme na to, ako veľmi je dôležité ženám zabezpečiť čo najjednoduchší prístup ku kvalitnej skríningovej mamografii všade na Slovensku. Spolu s ministerstvom zdravotníctva a odbornými spoločnosťami sa aj legislatívnymi úpravami snažíme nastaviť fungujúci, efektívny skríningový program,“ vysvetlila Jana Trautenberger Ricová, riaditeľka Národného onkologického inštitútu a koordinátorka onkologických skríningov.
Včasným odhalením nádorového ochorenia sa zvyšuje šanca na úspešnosť liečby
„Mamografické vyšetrenie predstavuje kľúčový nástroj v boji proti rakovine prsníka a pravidelná účasť žien na skríningu významne prispieva k včasnému odhaleniu nádorového ochorenia, čím sa zvyšuje šanca na úspešnosť liečby,“ vysvetľuje Alena Kállayová, správkyňa Ružovej stužky.
„Nárok na skríningovú mamografiu má každý rok približne 360-tisíc žien vo veku 50-69 rokov, pričom účasť žien na skríningovej mamografií je v Slovenskej republike veľmi nízka. V roku 2023 bolo celkové pokrytie mamografickým skríningom len 32,2%. Úspešné šírenie informácií o dôležitosti prevencie rakoviny prsníka a mamografickom skríningu stojí na intenzívnej spolupráci pacientskych organizácii a vzdelávacích inštitúcií. Mladá generácia má jedinečnú možnosť pozitívne ovplyvniť život a zdravie starších generácií tým, že sa stará, informuje a motivuje ich, aby sa zúčastňovali na skríningových programoch. S ich podporou môžu staršie generácie urobiť kľúčový krok k včasnej diagnostike a ochrane svojho zdravia, čím spoločne budujeme zdravšiu a silnejšiu budúcnosť pre všetky generácie.“
Účasť v Trnavskom kraji na skríningu nedosahuje ani 35%
Nízku účasť žien na mamografickom skríningu v Trnavskom kraji potvrdzuje aj Zuzana Bárdyová z Fakulty zdravotníctva Trnavskej univerzity, ktorá zároveň pracuje ako analytik pre mamografický skríning NOI: „Účasť žien na mamografickom skríningu v Trnavskom kraji je na rovnako nízkej úrovni ako v celej krajine a nedosahuje ani 35%. Pritom v Trnavskom kraji, konkrétne v Trnave, sa nachádzajú dve preverené skríningové mamografické pracoviská. Tieto pracoviská pracujú promptne, efektívne a zabezpečujú komplexný manažment ženy. V roku 2023 bolo na týchto dvoch mamografických pracoviskách skríningovou mamografiou vyšetrených 7 613 žien vo veku 50-69 rokov, čo predstavuje približne 20% cieľovej populácie žien Trnavského kraja pri zachovaní skríningového intervalu. Napriek tomu, že dostupnosť preverených skríningových mamografických pracovísk je pre ženy v Trnavskom kraji na veľmi dobrej úrovni, účasť žien na skríningovej mamografií zostáva alarmujúco nízka. Tento nízky trend poukazuje na potrebu posilnenia informačných kampaní a motivácie žien s cieľom zabezpečiť, aby každá žena absolvovala toto dôležité vyšetrenie prsníkov. Jednou z ciest na zvýšenie účasti žien na mamografickom skríningu je práve vzdelávanie mladej generácie, ktorá nielenže využije cenné poznatky pre svoje vlastné zdravie, ale zároveň ich môže zdieľať so staršou generáciou, čím prispieva k tomu, aby si uvedomili dôležitosť prevencie a OnkoKontroly“.
Počet novodiagnostikovaných žien s rakovinou prsníka každoročne narastá
„Keďže počet novodiagnostikovaných žien s rakovinou prsníka každoročne narastá, práve osveta a informovanosť prestavuje základný pilier v prevencii tohto ochorenia. Preto sa FZaSP TU v TT aktívne zapája do aktivít zameraných na vzdelávanie v oblasti zdravého životného štýlu a prevencie onkologických ochorení. “ uviedla Martina Horváthová, vedúca Katedry LVMvZ a predseda pracovnej skupiny MZ SR zameranej na zabezpečenie kvality na mamografických pracoviskách, a zároveň zdôraznila, že: „Som veľmi potešená, že študenti FZaSP neostávajú ľahostajní k tejto problematike a aktívne sa zapájajú do aktivít organizovaných FZaSP, čím spoločne napĺňame poslanie fakulty a univerzity, ako sú altruizmus a spoločné dobro.“
Zoznam 23 preverených skríningových mamografických pracovísk, na ktorých môže žena absolvovať skríningovú mamografiu je zverejnený na webovej stránke ministerstva zdravotníctva.
zdroj: tlačová správa fakulty zdravotníctva