Skip to main content
PR | foto: archív N. Vargovej
30.09.2024

Natália Vargová: Energiu si vybíjam na karate

natália vargová karate

Natália Vargová študuje právo v treťom ročníku na Trnavskej univerzite. Na tohoročných Európskych univerzitných hrách získala tretie miesto v kategórii karate-kumite. Súťažila s ostatnými pretekármi do 50 kg. Naša študentka patrí medzi najlepšie karatistky sveta.

Ako ste sa dostali na European University Games?

Na European University Games som sa dostala prostredníctvom kvalifikácie z Univerzitných majstrovstiev Slovenska, na ktorých som obsadila 1. miesto. Vďaka tomuto výsledku som mala možnosť štartovať na Univerzitných majstrovstvách Európy (EUG).

Aká atmosféra vládla v Miškolci?

Vládla veľmi priateľská a uvoľnená atmosféra. Myslím si, že to pre nás, športujúcich študentov, bola príjemná súťaž. V rovnakom čase sa odohrávali aj majstrovstvá Európy vo futbale, ktoré sme mali možnosť sledovať na obrazovke pod holým nebom.

Získali ste nových kamošov z Európy? Dozvedeli ste sa aj niečo o štúdiu v zahraničí? Ako sa žije iným európskym študentom?

Mnoho študentov, ktorí boli na EUG, už poznám dlhé roky z turnajov, na ktorých sa pravidelne stretávame, takže sme skôr utužovali vzťahy. Takmer všetci zahraniční študenti si svoje univerzity pochvaľovali. Rozprávali sme sa najmä o ústretovosti zo strany univerzít, pretože bez nej by sme športovať na vrcholovej úrovni a zároveň študovať na vysokých školách nemohli.

natália vargová karate

Podarilo sa vám uspieť? Aká tvrdá bola konkurencia?

Na EUG som po troch výhrach a jednej prehre obsadila finálne 3. miesto. V mojej kategórii štartovalo 15 pretekárok z 12 krajín Európy. S väčšinou z nich sa pravidelne stretávam na turnajoch počas sezóny, či už na svetových pohároch alebo na Majstrovstvách Európy.

Súťažili ste v karate v kategórii kumite. Čo to znamená? V čom sa to líši napríklad od kategórie kata?

Kata je súborné cvičenie proti imaginárnemu súperovi, je to akoby nacvičená zostava techník karate, ktoré športovec predvádza samostatne. Naopak kumite je športový zápas, v ktorom proti sebe priamo bojujú dvaja športovci. V karate súťažia zvlášť ženy a zvlášť muži a v kumite sa navyše rozdeľujeme podľa váhových kategórií.

Sú ženy-karatistky raritou alebo je to pomerne bežné aj na Slovensku?

V minulosti boli karatistky raritou, no dnes je to úplne bežné. Skôr mám pocit, že v detských kategóriách začínajú mať dievčatá prevahu.

natália vargová karate

Odkedy a prečo sa venujete karate?

Vždy som bola dieťa, ktoré nevedelo obsedieť a tak som hľadala šport, kde by som si mohla vybiť energiu. V prvom ročníku na základnej škole sme mali ukážky karate a mne sa to zapáčilo. Od šiestich rokov si teda energiu vybíjam (a to doslova) na karate.

Karate je nielen šport a pohyb, ale aj istý životný štýl či skôr životná filozofia. Aké hodnoty sa tam pestujú?

Karate je životná cesta. Ak sa človek rozhodne touto cestou ísť, len veľmi ťažko ju dokáže opustiť. Učí nás poznať samých seba, prekonávať svoje limity, dosahovať ciele a ctiť si starších. Karate v človeku buduje najmä disciplínu a rešpekt.

Okrem karate sa venujete štúdiu práva. Čo sa vám páči na Trnavskej univerzite?

S Trnavskou univerzitou mám len dobré skúsenosti a som s ňou spokojná. Som veľmi vďačná, že mi vedenie vychádza v ústrety a preto sa môžem popri štúdiu venovať karate na vrcholovej úrovni.

Máte ďalšie športové plány do budúcna?

Najbližšie sa pripravujem na Akademické majstrovstvá Slovenska a na majstrovstvá Európy seniorov, ktoré sa budú konať v Jerevane. Počas roka ma tiež čakajú kvalifikačné turnaje na majstrovstvá sveta v Káhire, kam sa dostane len 32 najlepších pretekárov z celého sveta. Taktiež mám v pláne sa posunúť na vyššiu priečku v svetovom rebríčku karate, v ktorom mi momentálne patrí piate miesto.

natália vargová karate