Skip to main content

Celoplošné testovanie: Pridali sa aj študenti zdravotníctva z Trnavskej univerzity

celoplošné testovanie covid slovensko - trnava - trnavská univerzita

Počas uplynulého víkendu sa aj naši študenti odboru verejné zdravotníctvo aktívne zapojili do celoplošného testovania obyvateľov SR na ochorenie COVID-19 a i napriek určitému diskomfortu neodolali výzve v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. Celkovo sa do tejto výzvy aktívne zapojilo vyše 30 našich študentov v študijnom odbore verejné zdravotníctvo bakalárskeho a magisterského štúdia, dennej alebo externej formy. Prikladám niekoľko ich postrehov z tohto neskutočne náročného víkendu, avšak obohatených o množstvo neoceniteľných skúseností.

Celoplošné testovanie: Disciplinovanosť obyvateľov 

celoplošné testovanie covid slovensko - trnava - trnavská univerzita „Celoplošné testovanie na Covid-19 bolo veľkou výzvou pre celé Slovensko s cieľom identifikovať najinfekčnejších šíriteľov nákazy a tým znížiť riziko ďalšieho nekontrolovateľného šírenia v populácii. Oceňujem vysoké nasadenie všetkých členov tímu, prístup veliteľov Ozbrojených síl, zabezpečenie všetkého potrebného materiálu a prostriedkov, samospráve mesta Trnava za vynikajúci servis a v neposlednom rade ochote spolupracovať a disciplinovanosti obyvateľov, ktoré sa podieľali na úspešnej realizácii tohto projektu. Teší ma, že môžem byť jeho súčasťou a prispieť tak k ochrane zdravia verejnosti.“ (Vladimíra, študentka VZ)

Dostali sme veľa pochvál o našej šikovnosti 

„Ja som robila celoplošné testovanie v meste Modrý Kameň. Bola som milo veľmi prekvapená z celkovej účasti na celoplošnom testovaní. Testovania sa zúčastnilo takmer celé mesto. Na odbernom mieste sme boli super zohraný kolektív, vďaka ktorému nám to išlo ako po masle. Samozrejme, v sobotu bola vyššia účasť ako v nedeľu, ale to sme aj očakávali. Veľa ľudí malo pred samotným odberom strach, ale po odbere boli udivení, že to vôbec nebolo také hrozné, ako si mysleli. Vďaka tomu, že sme boli zohratí a išli nám tie odbery veľmi rýchlo,  tým bola aj kratšia čakacia doba, tak kvôli tomu prišli aj občania zo susedného mesta. Dostali sme veľa pochvál o našej rýchlosti a najmä šikovnosti, čo nás nesmierne potešilo.“ (Nicole, študentka VZ)

celoplošné testovanie covid slovensko - trnava - trnavská univerzita

Náročná sobota, celý deň na sebe oblek a troje rukavíc

celoplošné testovanie covid slovensko - trnava - trnavská univerzita „Tak ja som sa zúčastnil ako zdravotník - dobrovoľník oboch testovacích dňoch u nás v Hlohovci na 2.ZŠ Koperníkova, pretestovali sme spolu 738 ľudí, z toho sme mali 4 pozitívnych. Sobota bola veľmi náročná, keďže sme urobili 646 testov a prakticky sme sa od 6.hod rána, kedy sme na odborové miesto prišli až do 21.hod. nezastavili, aby sme stihli, čo najviac ľudí pretestovať do 22.hod., kedy sme zatvárali. Nedeľa už bola kľudnejšia a urobili sme len 92 testov. Mať celý deň 16 hodín oblek, rukavice 3 ks naraz, okuliare, štít a respirátor FF3 s výdychovým ventilom prekrytý chirurgickým ruskom bolo dosť náročné hlavne tú sobotu, ale bola to výborná skúsenosť, a som rád, že som aj ja takto mohol aspoň trošku pomôcť pri výteroch na celoplošnom testovaní.“ (Branislav, VZ)

Najnáročnejšia, ale najkrajšia skúsenosť 

"Bola to jedna z najnáročnejších, ale najkrajších skúseností v mojom živote. Od skorého rána do neskorého večera som odoberala vzorky vo svojom rodnom meste, celý víkend.  Ľudia boli ústretoví a neskutočne vďační. Vidíme sa o týždeň!" (Karolína, VZ)

 

Informácie poskytla doc. Ing. Margaréta Kačmariková PhD., MPH
vedúca katedry verejného zdravotníctva

 

Trnavskú univerzitu môžete sledovať aj na sociálnych sieťach. Ďakujeme, že ste našimi priaznivcami!