Faculty of Philosophy and Arts
Faculty of Education
Faculty of Health Care and Social Work
Faculty of Theology
Faculty of Law

Defibrilátor: Novinka na fakulte zdravotníctva, ktorá môže zachrániť život

defibrilátor, trnavská univerzitaNa fakulte zdravotníctva a sociálnej práce pribudla novinka, ktorou je automatický externý defibrilátor. Je to prístroj, ktorý môže zachrániť život. Sme radi, že práve naši zdravotníci ho budú mať poruke.

Je dokázané, že pri náhlej zástave krvného obehu skorá defibrilácia počas kardiopulmonálnej resuscitácie zvyšuje šancu na prežitie. Túto šancu zvyšuje dostupný automatický externý defibrilátor (AED). Je to prenosný prístroj, ktorý je určený pre použitie laickej a odbornej prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu.

Ako takýto prístroj pracuje? AED vyhodnocuje elektrokardiografickú krivku. Istota rozpoznania poruchy srdcového rytmu, pri ktorom je aplikácia elektrického výboja potrebná, je takmer 100%. Použitie AED laikmi aj bez školenia je jednoduché, bezpečné a rovnako účinné ako použitie defibrilátora profesionálmi.

Defibrilátor je určený na používanie na miestach, kde sa zhromaždí v priebehu 24 hodín 5 – 10 000 ľudí. Pri použití prístroja je po jeho otvorení potrebné krátko počkať na jeho spustenie. Následne prístroj vyzve záchrancu, aby umiestnila na hrudník zachraňovaného elektródy a dáva mu pokyny na ďalšie kroky. Používanie prístroja laikmi je odporúčané medzinárodnými lekárskymi spoločnosťami ako život zachraňujúci výkon.

Autor: Gabriela Doktorová

Foto: Trnavská univerzita v Trnave/Barbora Likavská