Pedagogická fakulta je partnerom prestížneho projektu.

Anonymous (not verified)
01.10.2018

Pedagogická fakulta je partnerom prestížneho projektu.

Viedeň, Trnava, 1. októbra 2018. Desať krajín pozdĺž Dunaja (Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko a Ukrajina) sa spojilo v projekte financovanom z EÚ. Ich cieľom je zlepšiť opatrenia na ochranu ohrozených migrujúcich rýb pozdĺž celého povodia Dunaja pomocou identifikovania a podpory prepojenia ich habitatov, ako aj podpory pre vytváranie ekologických koridorov.

Projekt MEASURES bude oficiálne spustený 1. októbra 2018 v Rakúsku na podujatí pripravovanom Univerzitou prírodných zdrojov a biologických vied vo Viedni. Toto podujatie bude súčasťou dvojdenného kick-off stretnutia, ktoré spojí kľúčové zainteresované subjekty a medzinárodných partnerov projektu a predstaví hlavné tézy projektu MEASURES: Manažment a obnova akvatických ekologických koridorov migrujúcich druhov rýb v povodí Dunaja. Dunaj je domovom najvýznamnejších populácií jeseterov a ďalších migrujúcich druhov rýb (alózy, mrena severná a podustva severná). Bulharsko a Rumunsko sú jediné krajiny EÚ, kde sa stále vyskytujú životaschopné populácie viacerých druhov jeseterov. Tieto populácie prešli v minulosti dramatickým poklesom početnosti kvôli vytvoreniu migračných bariér, akými sú priehrady a vodné elektrárne, ktoré viedli k fragmentácii ich habitatov. Tieto nie sú schopné migrácií na neresiská alebo krmoviská. Z dlhodobého hľadiska migračné bariéry v spojení s inými antropogénnymi zásahmi, akými sú nadmerný rybolov, znečisťovanie a deštrukcia habitatov, budú viesť k vymretiu druhov, pokiaľ nebudú prebiehať aktivity na ich ochranu. Zameraním sa na problematiku migrácie rýb, projekt MEASURES poskytne základ pre vytvorenie ekologických koridorov pomocou identifikovania kľúčových habitatov a iniciácie nadnárodných ochranných opatrení pozdĺž Dunaja a jeho hlavných prítokov. Počas troch rokov trvania projektu, inovatívne aktivity budú zamerané na:

mapovanie a identifikovanie kľúčových habitatov s následným testovaním metodológie pre mapovanie habitatov migrujúcich rýb; vytvorenie harmonizovanej stratégie obnovy zelených koridorov a podpora ich implementácie v budúcich manažmentových plánoch; vysadenie dvoch pôvodných druhov rýb s cieľom zachovania ich genofondu v strednom Dunaji v Maďarsku (jeseter malý) a v dolnom Dunaji v Rumunsku (jester ruský) s cieľom vytvorenia siete pre spoločnú obnovu populácií cieľových druhov a vytvorenia manuálu pre prevádzku liahní, ktoré poskytnú násadu rýb do budúcnosti; implementácia MEASURES informačného systému, ktorý umožní prístup k informáciám expertom, vedúcim osobám rozhodovacích orgánov a verejnosti; prispievanie konkrétnymi vstupmi do nasledujúcich konaní a manažmentových plánov, ktoré zabezpečia prenos výstupov projektu do udržateľného manažmentu relevantných území pri obnove ekologických koridorov.

Dunaj a jeho prítoky sú kľúčovými migračnými trasami pre jesetery a ďalšie migrujúce ryby, akými sú mrena severná alebo podustva severná. Tieto ryby sú z hľadiska ich dlhého životného cyklu výbornými bioindikátormi celkovej kvality ekologických koridorov. Predovšetkým jesetery ako migranti na dlhé vzdialenosti predstavujú prírodné dedičstvo celého Dunajského regiónu. Ich dramatický pokles v posledných desaťročiach, zdokumentovaný dunajskými krajinami a Európskou komisiou, sa stal záležitosťou, ktorá má význam pre celé povodie Dunaja. Pedagogická fakulta Trnavskej Univerzity v Trnave, ako jediný partner zo Slovenska, sa bude podieľať na budovaní MEASURES informačného systému. Zároveň bude koordinátorom pilotnej aktivity na mapovanie habitatov jesetera malého v slovensko-maďarskom úseku Dunaja, ako aj ďalších migrujúcich rýb v prítokoch Dunaja a prispeje k vytvoreniu siete zainteresovaných strán na Slovensku. Podľa Thomasa Heina, koordinátora projektu z Univerzity prírodných zdrojov a biologických vied vo Viedni je Dunaj s jeho prítokmi kľúčovou životnou tepnou, ktorá spája dôležité bioregióny, hospodárstva a kultúry v Európe. Pre vývoj ľudskej spoločnosti je preto ochrana jeho biodiverzity zásadnou. Rieky patria medzi najohrozenejšie ekosystémy na našej planéte. Náš projekt prispieva k týmto výzvam, špecificky pre Dunaj, pretože hrá dôležitú úlohu ako ekologický koridor spájajúci lokality prírodného dedičstva a skupiny organizmov, ktoré sú nevyhnutné pre udržateľnú budúcnosť rieky, migrujúce ryby, jesetery nevynímajúc. Podujatie je organizované v rámci projektu MEASURES (Manažment a obnova akvatických ekologických koridorov migrujúcich druhov rýb v povodí Dunaja), spolufinancovaný z Európskej únie (ERDF, IPA). Projekt začal v júni 2018 a bude ukončený v máji 2021. Viac informácií o projekte je možné nájsť na webe projektu Interreg Danube alebo Pedagogická fakulta.

Kontakt:
Ladislav Pekárik, koordinátor projektu pre Slovensko, Pedagogická fakulta Trnavskej Univerzity, Trnava, ladislav.pekarik [at] truni.sk (ladislav[dot]pekarik[at]truni[dot]sk)
Paul Meulenbroek, projektový manažér, University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna, paul.meulenbroek [at] boku.ac.at (paul[dot]meulenbroek[at]boku[dot]ac[dot]at)
Ioana Cenușă, manažér pre komunikáciu, WWF DCP Romania, Bucharest, icenusa [at] wwfdcp.ro (icenusa[at]wwfdcp[dot]ro)

Zdroj: Pedagogická fakulta.