Spoločné rokovanie českých a slovenských rektorov

CIS Truni
Kancelária rektora
10.12.2015

Spoločné rokovanie českých a slovenských rektorov

V dňoch 3. a 4. 12. 2015 sa v Bratislave konalo spoločné rokovanie rektoriek a rektorov českých a slovenských vysokých škôl a univerzít. Okrem iného účastníci diskutovali o súčasnom stave vysokého školstva v Čechách a na Slovensku, o financovaní vysokého školstva a vysokoškolskej legislatíve v oboch krajinách. Prof. doc. JUDr. Marek Šmid, PhD. rektor Trnavskej univerzity v Trnave a viceprezident Slovenskej rektorskej konferencie prezentoval stav legislatívy vysokého školstva v SR, aj v súvislosti s prípravou novely zákona o vysokých školách a doc. PhDr. Mikuláš Bek, PhD., rektor Masarykovej univerzity v Brne poskytol informácie o stave legislatívy vysokého školstva v ČR.

Na záver zasadnutia účastníci prijali spoločné vyhlásenie o spolupráci v rámci Európskeho vysokoškolského priestoru. Rektori a rektorky vysokých škôl a univerzít ocenili doterajšie dobré vzťahy, existujúcu spoluprácu a možnosti, ktoré majú vysokoškolskí zamestnanci a študenti v oboch krajinách na bilaterálnej a európskej úrovni. Dôležitým predpokladom ich realizácie je a bude obojstranná adekvátna výmena študentov a pedagógov a atribút kvality.

ČKR a SRK sa obracajú na vlády vo svojich krajinách s výzvou podporovať dlhodobú víziu rozvoja vysokého školstva, poskytovať dostatočné a trvalé finančné zdroje, prijať adekvátnu legislatívu a podporovať širokú inštitucionálnu autonómiu (organizačnú, finančnú, personálnu a akademickú), tak ako je to v iných rozvinutých krajinách. 

Prítomní predstavitelia vysokých škôl sa zhodli, že vysoké školy a univerzity v Čechách a na Slovensku od vzniku spoločného štátu v roku 1918 vychovali milióny absolventov, ktorí prispeli k ekonomickému a spoločenskému rozvoju Československa a neskôr samostatných republík. Vysoké školstvo má však nielen ekonomický, resp. finančný prínos, zabúda sa napr. na kultúrny rozmer. Vysoké školy okrem iného tiež chránia, zveľaďujú a šíria národné kultúrne dedičstvo. Vysokoškolské vzdelávanie je podľa ČKR a SRK najlepšou investíciou do života každého človeka. Financie vynaložené na vzdelávanie, vedu a výskum sú investíciami do budúcnosti oboch národov.


Plný text spoločného vyhlásenia tu.