Skočiť na hlavný obsah

Čo číta ing. Eva Matejovičová Filipová, oddelenie pre vonkajšie vzťahy a mobility

Zdroj
Univerzitná knižnica

 

,,Čítanie kníh považujem za najväčší relax v živote. Od detstva čítam veľmi veľa, mesačne stihnem prečítať tri až štyri knihy. Doma máme pomerne rozsiahlu knižnicu, no knihy sa snažíme kupovať rozumne. Kupujeme knihy, ktoré stoja za to, aby sa k nim človek vrátil viackrát. Preto máme doma veľa encyklopédií, alebo aj románov zaradených do Zlatého fondu. Som členom troch knižníc a služby knižníc využívam najradšej, pretože sa viem za malé peniaze dostať k množstvu zaujímavých kníh. Knihy kupujem aj v antikvariátoch.

Občas sa stane, že mám rozčítané 2-3 knihy. Jednu v spálni, pred spaním zvyknem čítať hodinu až dve beletriu a dve knižky mám v pracovni.

Aktuálne čítam:

Claude Cueni – Veľká hra

Túto knihu mám z knižnice a čítam ju už druhýkrát. Prvýkrát sa mi dostala do rúk v roku 2009, keď celý svet riešil finančnú krízu a mňa ako vtedajšiu bankárku zaujímali nielen príčiny vzniku finančných kríz ale aj otázka histórie peňazí. Teraz som si ju požičala opäť pre osvieženie historických reálií. Kniha je životopisom skutočnej osoby Johna Lawa, ktorý bol vášnivý matematik a ako mladý vášnivý hráč kariet a iných hazardných hier. Okrem hazardu však stále premýšľal nad tým, ako nahradiť ťažké mešce zlatiek niečím ľahko počítateľným a prenosným. Škót John Law je vynálezcom bankoviek. V roku 1716 založil francúzsku štátnu banku Baque Generale. Nezaprel však v sebe veľkého hráča hazardu a jeho mnohé obchody boli špekulatívne, čo spôsobilo znehodnotenie bankoviek a obrovskú infláciu. Popis špekulatívnych obchodov daného obdobia je však paralalný s obchodmi na súčasných svetových burzách, ktoré riadia tiež hlavne hráči s vidinou rýchleho zisku najmä pre seba.

Fraňo Kráľ – Cesta zarúbaná

Túto knihu máme doma. Od Fraňa Kráľa som prečítala deťom Čenkovej deti a ozaj sme si poplakali. Knihu som vytiahla, bola som zvedavá, čo ponúka dospelým čitateľom. Kniha je zasadená do 30tych rokov 20. storočia a opisuje hospodársku krízu, vykorisťovanie a najmä tragické osudy vtedajších rodín. Neviem prečo som tú knihu vytiahla, asi preto, že moje sociálne cítenie je dosť veľké a uvedomujem si súčasné osudy mnohých majiteľov malých prevádzok, ktorí už takmer rok s malou výnimkou musia mať svoje obchodíky zatvorené. A opätovne tu vidím paralelu s mnohými osudmi z minulosti, aj keď pred sto rokmi bola tá chudoba ešte výraznejšia ako teraz.

Yuval Noah Harari – Sapiens

Táto kniha spolu s ďalšími dvoma pokračovaniami valcovala predaje kníh v roku 2019 a všetky som kúpila, pretože sa ich oplatí mať doma. Čítanie nie je jednoduché, pretože sa človek musí po prečítaní každých dvoch troch strán zamyslieť. Z tých všetkých dielov ľudstvo nevyznie práve najpozitívnejšie. Aktuálne čítam 1. diel Sapiens – Stručná história ľudstva. Všade, kam vstúpil Homo sapiens, vytlačil iné druhy Homo. Zotročil zvieratá, devastuje prírodu. V 2. diele Homo Deus – Stručná história zajtrajška sa autor venuje sociálnej nerovnosti, vplyvu digitálnych technológií na ľudstvo. Harari faktograficky zhrnul minulosť ľudstva a zamýšľa sa nad budúcnosťou. Je to inteligentná analýza ľudstva, ako sa vypracovalo a čo ho čaká v budúcnosti. ´´

Knihy Sapiens a Homo deus nájdete aj v našej knižnici