Skočiť na hlavný obsah

Čo číta Aneta Zacharová študentka TU v Trnave, Pedagogická fakulta

Zdroj
Univerzitná knižnica

 

,,Čítanie pre mňa v ranom detstve predstavovalo prostý únik zo šedej reality života, ale i priestor pre rozvoj predstavivosti, neskôr, v období dospievania sa dostavila potreba čítať diskurzívne, a dnes je, okrem potreby z času na čas ,,uniknúť" predovšetkým spojnicou medzi hľadaním a objavovaním nevšednej kvalitnej štylistiky, tém či narácie v tvorbe cudzích autorov a učením sa, v čom zdokonaľovať tú vlastnú.

Spomínam si, že veľmi dôležitú úlohu z mojom spoznávaní sveta literatúry zohrali diela sestier Brontëových - Búrlivé výšiny a Jana Eyrová, a takisto, jedna z mojich najobľúbenejších drám - Rostandov Cyrano z Bergeracu. Nutne dodať, že s týmito dielami som prišla do kontaktu asi v trinástich rokoch, náhodným výberom, vďaka otcovej knižnici a knižnej zbierke, a, samozrejme, v podobnom veku nie je šanca pre dieťa plnohodnotne uchopiť a pochopiť všetky motívy náročných mnohovrstevných diel, no i tak mi toto zoznámenie postačilo pre moje budúce ,,posadnutie" sociálnou drámou ako žánrom prózy i drámou ako takou. Z diel, ktoré môj vkus formovali v období dospievania spomeniem napríklad Čechovove drámy, Turgenevovo Šľachtické hniezdo či Ostrovského Pozdnú lásku, z ktorých pochádza moje druhé životné ,,posadnutie" - a to ruskými realistami.

V tomto komplikovanom období sa okrem odbornej literatúry k bakalárskej práci snažím nezabúdať ani na beletriu, i keď nájsť potrebný čas a zároveň ho neukrajovať z času na iné aktivity je náročné. Možno práve preto siaham skôr po rozsahovo užších dielach, novelách, akou je napríklad staršia, málo známa novela Johna Waina Menší nebe, z novších potom ako tip dozaista zaujme napríklad taliansky autor Domenico Starnone a jeho útle žánrovo sociálne dielo Tkaničky či švédsky autor Simon Stålenhag a jeho grafický sci-fi román Slučka alebo odbornejšie, krásne ilustrované dielo Praživot.

Tak či onak, či už ide iba o oddychové kúsky, odbornú faktografiu alebo diela z radov literárneho kánonu, je dnes viac ako kedykoľvek predtým dôležité čerpať informácie, krásu a estetiku z knižných diel a aspoň na malý okamih sa odizolovať od momentálnej ťarchy sveta.´´

Búrlivé výšiny

Jana Eyrová

Šľachtické hniezdo. II