E-shop

Filozofická fakulta
Pedagogická fakulta
Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce
Teologická fakulta
Právnická fakulta

Trnavskú univerzitu navštívil veľvyslanec Slovinskej republiky

Trnavskú univerzitu dnes (24.2.) navštívil veľvyslanec Slovinskej republiky Gregor Kozovinc. „Chceme ukázať, že ako ambasádori krajín nežijeme len v hlavnom meste. Samozrejme, väčšinu práce vykonávame tam, ale rovnako sa musíme stretnúť so zvyškom krajiny. Tým, že tak robíme, získavame dostatočné poznanie o hostiteľskej krajine, ktoré musíme nadobudnúť počas nášho štvorročného mandátu. Toto ma dnes priviedlo do Trnavy – zvedavosť. A ochota blízko spolupracovať a komunikovať s ľuďmi, ktorí nežijú v Bratislave,“ povedal G. Kozovinc, ktorý od októbra 2017 zastupuje Slovinskú republiku na Slovensku.

Sme tu na to, aby sme odovzdávali slovinský príbeh Slovákom a aby sme pochopili slovenský príbeh a snažili sa ho nejakým spôsobom podať Slovinsku. A tiež aby sme podporili bilaterálnu spoluprácu na každej úrovni,“ vysvetlil svoje poslanie veľvyslanca Gregor Kozovinc, ktorý pred príchodom na Slovensko zastával viacero zahraničnopolitických postov. Bol napríklad charge d´affaires v Austrálii alebo viedol sekciu pre Afriku, Stredný Východ, Áziu a Oceániu na ministerstve zahraničných vecí. Predtým, než začal svoju kariéru v diplomacii, pracoval ako novinár na voľnej nohe. „Komunikačné zručnosti, ktoré sa naučíte s médiami a žurnalistikou, sú len nápomocné. Čím je človek lepší v komunikácii, tým lepšie vykonáva akékoľvek iné povinnosti.“

Nielen geografia či kultúra, ale podľa G. Kozovinca aj vzdelávací systém v Slovinsku – ak opomenieme drobné rozdiely – je podobný európskemu kontinentálnemu systému. Slovinský veľvyslanec okrem rozličných pamätihodností odporúča navštíviť akademické mesto Ljubljana, kde sám študoval na tamojšej univerzite. Ljubljanská univerzita má približne 60 000 študentov a 26 fakúlt. Trnavská univerzita v Trnave realizuje výmenu študentov prostredníctvom programu Erasmus – okrem Ljubljany – aj s Mariborskou univerzitou.

„Čo som sa najviac naučil o Slovensku a Slovinsku počas môjho tunajšieho pobytu je, že sa navzájom dostatočne dobre nepoznáme. Je to zaujímavé. Z Bratislavy do Ljubljany je to len 4,5 hodinová cesta. Sme si blízki kultúrne, geograficky, stále mám však pocit, že by sme mohli vedieť o sebe viac,“ dopĺňa G. Kozovinc. Jednou z možností, ako si doplniť vedomosti, je navštíviť výstavu Slovensko-slovinská dimenzia, ktorá hovorí o kultúrnych podobnostiach i rozličnostiach oboch krajín. Momentálne ju môžete vidieť v Nitre.

 

  foto: Trnavská univerzita/Barbora Likavská 

 

Trnavskú univerzitu môžete sledovať aj na sociálnych sieťach. Pridajte si nás! Ďakujeme!

     

 

Gregor Kozovinc
návšteva veľvyslanca Slovinska na Trnavskej univerzite
návšteva veľvyslanca Slovinska na Trnavskej univerzite
gregor kozovinc, rené bílik