Open Access (OA – otvorený prístup) môžeme definovať ako poskytovanie on-line prístupu k vedeckým informáciám pre používateľa bezplatne a neobmedzene.
„Filozofiou otvoreného prístupu je poskytnúť zdarma neobmedzený prístup k výskumu a jeho publikáciám bez porušenia autorských práv. Výskum financovaný daňovými poplatníkmi by mal byť dostupný daňovým poplatníkom bezplatne. Výskum je verejným vlastníctvom a mal by byť k dispozícii všetkým, bez ohľadu na ich platobné schopnosti.“
Nie všetko, čo je dostupné on-line môžeme považovať za dielo s otvoreným prístupom. Aby mohli byť publikácie zaradené do tejto skupiny, mali by spĺňať tieto podmienky:
– ich obsah je celosvetovo a voľne prístupný pre čitateľa zadarmo prostredníctvom Internetu alebo iným spôsobom;
– autor alebo vlastník autorských práv neodvolateľne udeľuje všetkým používateľom na neobmedzenú dobu právo používať, kopírovať, sťahovať, šíriť článok pod podmienkou uvedenia autora, vyhľadávať v ňom, vyučovať z neho alebo používať ho akýmkoľvek iným spôsobom za predpokladu, že dodrží všetky právne zmluvy a dohody;
– sú umiestnené v okamžite prístupnej plnej verzii a vo vhodnej elektronickej forme na aspoň jednom repozitári diel s otvoreným prístupom uznávanom širokou medzinárodnou komunitou.
Za publikácie s otvoreným prístupom sa najbežnejšie považujú textové výstupy vedeckej práce. No do tejto skupiny môžeme smelo vsadiť aj iné ľudské výtvory, ako napr. softvér, audio, video, multimédiá. Môžu to teda byť obrázky, hudba, filmy, beletria, dokonca aj kódy pre počítačové programy.
V rámci otvoreného prístupu existujú dva rozličné typy prístupu označené oranžovým a zeleným zámkom. Zelený zámok umožňuje čítať diela on-line, zadarmo, avšak bez práv na opakované použitie diela. Oranžový zámok umožňuje čítať diela on-line, zadarmo, aj s právami na opakované použitie, ktoré využívajú rôzne typy licencií Creative Commons.
Výhodou publikovania vedeckých výsledkov prostredníctvom otvoreného prístupu je:
– vyhnutie sa duplikovaniu vedeckého výskumu a možným finančným a časovým stratám
– transparentnosť financovania vedeckého výskumu
– uľahčenie vyhľadávania informácií pomocou metadát
– pomoc ľuďom pri oceňovaní práce vedcov a zoznamovaní sa s metódami vedeckej práce
– búranie prekážok v prístupe k poznaniu
– uľahčenie budovania vedomostných databáz a opakované použitie vedeckých výsledkov pre ďalší výskum
Z možnosti zverejňovať výsledky výskumu v rámci otvoreného prístupu majú úžitok rôzne skupiny obyvateľstva a inštitúcie, predovšetkým však samotní autori, univerzity, učitelia, študenti, čitatelia, časopisy, knižnice, bežní občania, donori výskumu či vlády krajín.
Prostredníctvom univerzitnej knižnice môžete využívať otvorený prístup k databázam, časopisom a študijným materiálom:
https://www.truni.sk/kniznica/open-access-databazy
https://www.truni.sk/kniznica/open-access-casopisy
https://www.truni.sk/kniznica/studijne-materialy
Základné odkazy k ďalším informáciám a dielam s otvoreným prístupom:
https://otvorenaveda.cvtisr.sk/